Diaľnica D1
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Diaľničná známka: Takto vyriešite časté problémy, ktoré s ňou úzko súvisia

Foto: Google/Google Street View

14.8. 8:15 Kúpa diaľničnej známky je pre väčšinu vodičov každoročnou rutinou. Diaľničná známka však so sebou môže prinášať i množstvo komplikácií. Ako vyriešiť všetky problémy, ktoré s ňou súvisia?

Chystáte sa na dovolenku do zahraničia, či na výlet po Slovensku? Nezabudnite si zaobstarať Slovenskú diaľničnú známku! Dnes už diaľničné známky v Slovenskej republike majú elektronickú podobu. O čo ide? Ide o poplatok za užívanie vymedzených úsekov diaľnic a rýchlostných ciest, ktorý je viazaný na určité časové obdobie bez ohľadu na prejdenú vzdialenosť či počet jázd.

Diaľničná známka sa dá zakúpiť na čerpacích staniciach prípadne v obchodoch a miestach označených špecifickou značkou, cez aplikáciu eznamka alebo cez internet na stránke www.eznamka.sk. Tento článok sa zameria hlavne na riešenie rôznych problémov spojených či inak súvisiacich s diaľničnou známkou, o ktorých množstvo motoristov nemá ani potuchy. 

Začnime teda od začiatku a vypíšme si typy diaľničných známok, ktoré budete potrebovať na konkrétny čas, automobil alebo jazdnú súpravu.

  • diaľničná známka s ročnou platnosťou je platná vždy od 1. januára príslušného kalendárneho roka alebo odo dňa jej úhrady v príslušnom kalendárnom roku, do 31. januára nasledujúceho kalendárneho roka
  • diaľničná známka s 30-dňovou platnosťou, inak označená aj ako mesačná diaľničná známka je platná 30 dní vrátane dňa, v ktorý ste si túto známku zakúpili
  • diaľničná známka s 10-dňovou platnosťou je platná 10 dní vrátane dňa, v ktorý ste si túto známku zakúpili

Ak ste diaľničnú známku s 10-dňovou alebo s 30-dňovou platnosťou kúpili v decembri, je táto diaľničná známka platná aj v januári nasledujúceho roka, až do konečného dátumu jej platnosti.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia