ikona

Poradca Zabudnite na manuál: Lacné jazdené automaty

Foto: Autobazar.sk

3.8. 2017 9:30 Výhody samočinnej prevodovky pri bežnej jazde ocení snáď každý šofér. Ešte viac vhod padne napríklad pri preplnenej mestskej premávke. Pozrite si prehľad 10 jazdeniek, ktoré vás oslobodia od neustáleho radenia!

Ešte pred niekoľkými rokmi bolo vnímanie automobilu s automatickou prevodovkou v porovnaní s dneškom odlišné. V našich končinách ňou disponovali najmä manažérske limuzíny, pre bežného motoristu boli často zdanlivo nedosiahnuteľné. Všetko sa však postupne začalo meniť a dnes už samočinná prevodovka nie je takým luxusom.

Peugeot 208 1.4 e-HDi Active bol vyrobený v roku 2014, odvtedy najazdil 46 000 km a jeho motor má výkon 50 kW (68 k)
Peugeot 208 1.4 e-HDi Active bol vyrobený v roku 2014, odvtedy najazdil 46 000 km a jeho motor má výkon 50 kW (68 k)
Zdroj: Autobazar.sk

Disponujú ňou aj úplne bežné automobily a kúpa vozidla s automatickou radiacou skriňou už nemusí zruinovať váš rozpočet. Najmä ak sa rozhodnete siahnuť po kuse z druhej ruky, môžete za cenu nového auta s manuálom kúpiť zachovalú jazdenku s automatom, ba dokonca ešte aj ušetriť.

V dnešnom prehľade prinášame v spolupráci s portálom www.autobazar.sk zoznam presne takýchto áut. Kritériá na výber jednotlivých vozidiel boli nasledovné. Automobil musel byť starý prinajväčšom päť rokov a zároveň nemohol mať nájazd vyšší než 150 000 km. Dôležitá bola aj cenovka, ktorá sa musela pohybovať pod hranicou 10 000 eur. Tentokrát však pre nás nebola rozhodujúcim faktorom najnižšia možná cena.

Práve naopak, v ponuke www.autobazar.sk sme sa snažili nájsť autá, ktoré ešte potenciálnemu novému majiteľovi poslúžia dlhé roky. Neviazali sme sa ani na typy prevodoviek či paliva. V rebríčku preto nájdete automobily s klasickým hydrodynamickým meničom krútiaceho momentu, dvojspojkovými samočinnými skriňami či dokonca aj s variátorom.

>>> Kompletný prehľad jazdeniek s automatom nájdete v galérii <<<

Mimochodom, ak zvažujete kúpu vozidla so samočinnou prevodovkou, určite vás od takéhoto rozhodnutia nebudeme odrádzať. Platí, že šofér, ktorý vie pracovať s manuálom, si na automat zvykne veľmi rýchlo a určite ocení jeho výhody. Pozor, aj samočinné prevodovky však majú svoje slabé stránky a vodiči im svojimi návykmi neraz nevedomky škodia.

Zdroj: Filip Kadlečík

Video

Diskusia