ikona

Poradca Ďalší škandál VW: Predával aj prototypy

Foto: Volkswagen

14.12. 2018 12:29 Nemecký gigant ponúkol zákazníkom tisíce áut, ktoré mali skončiť v šrote. Riaditeľ spoločnosti má o probléme vedieť od roku 2016.

Už tri roky rezonujúca emisná aféra koncernu Volkswagen prekvapujúco nemala takmer žiaden vplyv na jeho predajné čísla, vlani sa z neho dokonca stal najväčší výroba áut na celom svete. Dieselgate však výrazne poškodil obraz spoločnosti v očiach verejnosti. Pošramotený imidž sa odvtedy snaží VW rôznymi opatreniami vylepšiť, no aktuálne má na krku ďalší škandál. Okrem iných o ňom informoval aj denník Handelsblatt.

V súčasnosti nie je známe, ktorých modelov sa problém týka
V súčasnosti nie je známe, ktorých modelov sa problém týka
Zdroj: Volkswagen

Podľa informácií zverejnených v ostatných dňoch predával Wolfsburg už od roku 2006 prototypy svojich vozidiel, čo legislatíva neumožňuje. Do obchodov sa malo dostať asi 17-tisíc testovacích automobilov. Konkrétne typy nie sú známe, no problém sa má týkať výhradne materskej značky. Dcérske firmy ako Audi, Porsche či Škoda sa zakázaných praktík nemali dopustiť.

Nemecký gigant ponúkol zákazníkom v Európe a Severnej Amerike tisíce áut, ktoré mali podľa zákona skončiť v šrote. Modely zmontované pred začiatkom sériovej výroby sa totiž od finálnych produktov môžu zásadne líšiť. Pri niektorých exemplároch vraj na splnenie homologizačných požiadaviek postačí iba jednoduchá softvérová úprava, no ďalšie by pre konštrukčné či technické špecifiká povolenia na štandardnú prevádzku nikdy nedostali. Výrobca ich preto mal zošrotovať.

Veľmi nelichotivo znejú správy, že súčasný riaditeľ spoločnosti Herbert Diess má o probléme vedieť od roku 2016. Vtedy ešte viedol samotnú značku Volkswagen. Súčasná hlava celého koncernu napriek tomu nekonala, nemecké ministerstvo i zákazníkov informoval VW o záležitosti až teraz. Do servisov následne zvolal na úpravy 6 700 vozidiel. Čo bude s ďalším desaťtisícom automobilov, ktoré sa nemali dostať na cesty, aktuálne nie je jasné.

Zdroj: Marek Pokrývka
Diskusia  ()

Video

Diskusia