Použitie hmlových svetiel je povolené len za hmly, sneženia alebo dažďa. Čoskoro sa začne hlavná sezóna pre ich použitie, prídu zahmlené rána a daždivá jeseň. Žiaden zo zákonov však neudáva vodičovi povinnosť použiť hmlové svetlá za týchto podmienok. Toto rozhodnutie tak ostáva na šoférovi, no pokiaľ auto hmlovky má, mali by sa využívať. V niektorých situáciách dokážu skutočne pomôcť. Samozrejme treba myslieť aj na to, aby ste ich využívali správne. Kedy je teda vhodné hmlovky zapnúť a kedy zas nechať vypnuté?

Zadné hmlovky

Ide o červené svetlá umiestnené v zadnej časti automobilu, zvyčajne v svetlometoch. Automobil môže byť vybavený jednou alebo aj dvoma zadnými hmlovkami. Ak vám po zapnutí zadných hmloviek svieti len jedno výraznejšie svetlo, nemusí to teda vždy znamenať, že je druhá hmlovka vypálená.

Podstatou týchto svetiel je umožniť vďaka svojej silnej svetelnosti a umiestneniu lepšiu viditeľnosť vášho vozidla počas nepriaznivého počasia. Možno ste už zažili kombináciu dažďa z diaľnicou. Ak áno, určite ste si všimli, že za oblakmi zvírenej vody nebolo autá takmer vôbec vidno. Za zníženej viditeľnosti navyše môže zvírená voda splývať s oblačnosťou na horizonte a neraz zbadáte auto idúce pred vami takmer na poslednú chvíľu.

Riešenie je pritom veľmi jednoduché, stačí zapnúť zadné hmlovky, ktorých silné červené bude viditeľné aj za takýchto podmienok. Zabúdať by ste ale nemali aj na to, kedy je potrebné ich vypnúť. Urobte tak vo chvíli ako sa k vám zozadu priblíži ďalšie auto a vy vidíte jeho svetlá. V tejto chvíli ste preň viditeľným a tak ho svetlo len zbytočne oslepuje. Po tom, ako sa auto stratí, môžete ich v prípade potreby a nezlepšenia viditeľnosti opäť zapnúť.

Predné hmlovky

Ide o biele či žlté svetlá, ktoré sú zvyčajne umiestnené v spodnej časti predného nárazníku. Predné hmlovky zvyčajne osvetľujú aj miesta mimo vozovky, teda aj krajnicu, čo sa môže hodiť aj počas tmy na prázdnej neosvetlenej ceste. Môžu vám totiž pomôcť rýchlejšie vyhodnotiť rôzne nebezpečné situácie a tiež mierne znížiť riziko zrážky so zverou. Pokiaľ sa ale na ceste oproti objaví ďalší automobil, hmlovky v takomto prípade z ohľaduplnosti k očiam druhého šoféra vypnite.

Len vy sami musíte vedieť, kedy je vhodná situácia na to, aby ste hmlovky zapli a kedy zas vypli. Pozor si však dávajte na neoprávnené a bezvýznamné používanie týchto svetiel, napríklad ako náhradu za denné svietenie. V každom prípade za porušenie pravidiel o používaní hmlových svetiel môžete dostať pokutu vo výške 10 až 30 eur. Konkrétna citácia z aktuálne platného sadzobníka pokút definuje, že táto sankcia sa ukladá za "Použitie predných svetlometov do hmly a zadných svietidiel do hmly v čase, keď nie je hmla, nesneží alebo neprší,".