Existujú ľudia, ktorí radšej vezmú svoje auto a nechajú ho poriadne umyť na špecializovanom mieste. Pravdou je, že ponuka tohto druhu služieb je stále pestrejšia a ekonomickejšia, takže môže byť možnosťou, ak ste leniví a nevadí vám do toho investovať pár desiatok eur. Ak ale dávate prednosť čisteniu čalúnenia svojimi rukami, prinášame vám niekoľko tipov. Nemusíte byť Mc Gyver ani minúť celý majetok, stačí použiť výrobky, ktoré nájdete zrejme u seba doma.

Typ čalúnenia

Pri čistení auta je dôležité vziať do úvahy typ materiálu. Najväčšiu pozornosť treba venovať koženému a alcantarovému čalúneniu, pretože sú pri čistení veľmi chúlostivé a je potrebné vyberať vhodné produkty. Niet pochýb o tom, že zo subjektívneho hľadiska dokáže byť koža v aute mimoriadne príťažlivá. Má svoju neodolateľnú vôňu, je jemná na dotyk, pekná na pohľad.

Ako vyčistiť sedačky po dovolenke?
Zdroj: Auto Bild

Pri domácom čistení alcantary odporúčame mäkkú kefku, ktorú dostať v každej lekárni a výživový prostriedok pre autosedačky. Ako prvé by ste mali odstrániť zo sedadiel pevné zvyšky, ako sú napríklad omrvinky. Dajte však pozor na švy a záhyby, pretože sa v nich hromadí najväčšie množstvo nečistôt. Keď to budete mať hotové, vyčistite prach jemnou kefkou tak, aby ste nepoškodili tkaninu.

Ak máte kožené čalúnenie, niektoré škrvny môžete ľahko odstrániť aj vlhkou handričkou a mydlom, potom už len prebytočnú vodu alebo mydlo utriete do sucha. Koža, ale aj alcantara, by sa mali po čistení zoceliť akýmkoľvek výživovým produktom, pričom aplikácia je jednoduchá - pomocou jemnej handričky alebo hubky. 

Aby alcantara vydržala krásna, je dôležité dodržiavať niekoľko zásad:

  • Pri čistení materiál nesmiete drieť príliš silno alebo používať tvrdé kefy. Mohlo by dôjsť k vzniku žmolkov alebo poškodeniu vlákien
  • Na čistenie nikdy nepoužívajte parný čistič 
  • Čistenie by ste mali opakovať v pravidelných intervaloch