Zapaľovač cigariet je klasickým spotrebičom palubnej siete vozidla, v kabíne máva vyústenie v podobe malej zásuvky, prípadne zásuviek. V osobných autách je napájaná napätím 12 Voltov. Rozhodli sme sa zistiť, aké sú jej ďalšie možnosti využitia, a urobili sme si prechádzku po obchodoch s automobilovým príslušenstvom.

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Vybrali sme osem rozličných zariadení, od skúšačky autobatérie po elektrický skrutkovač. Paleta je široká. Prúd do prístrojov tečie priamo z palubnej siete auta, a teda z jeho akumulátora, čo má svoje obmedzenia. Napríklad bez otočeného kľúčika v spínacej skrinke do nich vo väčšine automobilov „šťava“ neprúdi.

Dlhodobo vyšší odber energie, spolu s intenzívnym využívaním iného príslušenstva, môže zase teoreticky spôsobiť vybitie akumulátora. Ako rýchlo k vybíjaniu dochádza, prezradí štítok na spotrebiči s údajom vo wattoch. Napríklad malý ventilátor má len šesť wattov, takže môže bežať aj bez naštartovania motora, samozrejme, ak to palubná sieť dovoľuje.

Celkom inak je to pri rýchlovarnej kanvici, ktorá má 200 wattov. Do nej tečie taký vysoký prúd, že zásuvka musí mať 20-ampérovú poistku, aby ho zvládala. Keď budete často variť vodu, musí každopádne bežať motor auta, aby sa akumulátor stíhal dobíjať. Okrem nami vybraných spotrebičov existuje celá plejáda ďalších ako ohrievače na kojenecké fľaše, kompresor a podobne.

Elektrický skrutkovač

Uvoľnenie kolesovej skrutky, či matice si niekedy vyžaduje veľa sily. Ak si neviete poradiť s krížovým kľúčom, môže sa vám hodiť pohodlný elektrický skrutkovač (nárazový uťahovák) do 12-voltovej zásuvky. Testovali sme ho na uvoľnenie aj veľmi pevne utiahnutých kolies a fungoval dobre. Použiteľný je aj pri montáži. Nastavený uťahovací moment je presný a s nástavcami na skrutky sa hodí ku každému kolesu. Kábel s dĺžkou 3,6 metra je dostatočný.

Verdikt: Prekvapilo nás, ako veľmi dobre skrutkovač funguje.

Cena: 69,40 eura

Obchod: www.epenta.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Pracovná LED lampa

Ak už náhodou niekto dostal v noci defekt, prípadne ho postihla iná podobná nepríjemnosť, za lampu by určite dal všetko. Táto má LED svetlo v hlavici a vo vyťahovacom telese. S pribaleným adaptérom ju možno nabíjať aj z domácej siete. Výrobca sľubuje, že vydrží svietiť až tri hodiny. Najneskôr po šiestich musí byť vybraná zo zásuvky. Ak si ju dopredu nenabijete, poslúži práve zástrčka do 12-voltovej zásuvky.

Verdikt: Pracovné svetlo pre garáž aj domácnosť s praktickým magnetom.

Cena: 19,24 eura

Obchod: www.dtelektronik.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

USB nabíjačka

Smartfón, tablet, mp3 prehrávač alebo notebook sú už na palube áut štandardom. Ak nemáte prípojku USB na nabíjanie alebo ich máte málo, pomôže takáto USB nabíjačka, ktorá sa vkladá do 12-voltovej zásuvky. Jednoduché a lacné riešenie. Nevýhodou je pomalšie nabíjanie cez pripojený USB kábel. Pre Apple produkty treba rátať so špeciálnym káblom.

Verdikt: Malý pomocník na cesty. Existujú aj verzie s dvoma USB.

Cena: 6,05 eura

Obchod: https://lenpreteba.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Rýchlovarná kanvica

Ak si chcete dať po ceste kávu alebo čaj a nablízku nie je žiaden motorest, vhodne padne palubná rýchlovarná kanvica Waeco. Kompaktné zariadenie má výkon 200 W, balenie obsahuje podrobný návod aj držiak s možnosťou pripevnenia skrutkami. Na varenie treba veľa prúdu, takže vhodne musí byť dimenzované vedenie aj poistka. Tá musí mať minimálne 20 A.

Verdikt: Čas na zovretie vody je dlhší. Prúd je pre niektoré zásuvky povážlivý.

Cena: 77,17 eura

Obchod: www.alza.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Skúšačka akumulátora

Tento elektrický pomocník zobrazí stav vášho akumulátora. Idete naštartovať motor a nič – zabudli ste vypnúť svetlá. Je akumulátor vybitý? Zasuniete tento prístroj do zásuvky a po minúte sledujete LED diódy. Ak je červená, akumulátor je v zlom stave, zelená znamená OK a žltá hlási preťaženie. S naštartovaným motorom môžete urobiť aj test alternátora.

Verdikt: Zaujímavé príslušenstvo na sledovanie stavu akumulátora.

Cena: 4,99 eura

Obchod: www.ebay.com

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

MP3 rádioadaptér

Máte staré autorádio a neviete si na ňom prehrať mp3? Riešením je rádioadaptér do 12 V zásuvky. Pripojíte k nemu svoj smartfón alebo mp3 prehrávač cez audiokábel a potom na prístroji aj autorádiu nastavíte zhodné frekvencie. Hudba bude vychádzať z reproduktorov auta. Zariadenie má aj vstup na SD karty a USB kľúč. Test však odhalil, že na pozadí zostáva dosť šumu.

Verdikt: Len pre majiteľov starých áut. Kvalitou zvuku nepresvedčil.

Cena: 19,50 eura

Obchod: www.najlacnejsieautoradia.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Teplovzdušný ventilátor

Klimatizácia za nízku cenu? Kto by o nej nesníval? Thermo-Vent od firmy Apa sľubuje teplý aj studený vzduch v kokpite. Nie je to však také, ako sme očakávali. Relatívne hlučné zariadenie ponúka skôr vlažný vánok, ktorý cítite len z najväčšej blízkosti, o zásobovanie celej kabíny sa nedokáže postarať. Studený vzduch dáva ventilátor s vypnutým vykurovacím telieskom.

Verdikt: Prístroj má veľmi slabý výkon a poslúži maximálne na zohriatie rúk.

Cena: 23,20 eura

Obchod: www.interstore.sk

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Miniventilátor

Schladí vodiča prúdom vzduchu. Malý plastový ventilátor, stačí pripojiť do zásuvky a už sa točí. Prísavku treba navlhčiť, aby držala na skle. Skúška vyvrátila, že by držala aj na plaste palubnej dosky. Ventilátor vytvára stabilný prúd vzduchu a vďaka otočnému ramenu ho môžete nasmerovať kamkoľvek. Kábel postačuje na celú šírku palubnej dosky.

Verdikt: Autá s fungujúcim systémom vetrania niečo také nepotrebujú.

Cena: 8,93 eura

Obchod: https://satelitna.sk/

zdroj: AUTO BILD
zdroj: AUTO BILD
Zdroj: AUTO BILD

Záver:

Obchody s príslušenstvom a ich internetové sestry ponúkajú obdivuhodné množstvo prístrojov a zariadení vhodných do 12-voltovej zásuvky v aute, v cene od pár po stovky eur. Len pozor, aby ste si nezničili akumulátor, alebo v tom horšom prípade si nespálili káble.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD