Čo robiť, ak ste natankovali do auta zlé palivo?

Poradca Čo robiť, ak ste natankovali zlé palivo? Toto sú overené tipy, ktoré zabránia drahej škode

Foto: Shutterstock

25.10. 7:00 Do firemného auta tankujete naftu a do svojho zas benzín, ako však postupovať, ak ste sa vo chvíli nepozornosti zmýlili? Dôležité je uvedomiť si tento fakt skôr, ako naštartujete.

Natankovanie nesprávneho paliva je situácia, ktorá sa môže stať každému šoférovi, bez ohľadu na to, či je skúsený alebo neskúsený. Jednoducho stačí len chvíľka nepozornosti a máme problém. Pozrime sa na to, ako zareagovať,  keď zistíte, že ste si pomýlili benzín s naftou.

Nafta v benzíne:

Čerpacia pištoľ na naftu je širšia ako tá na benzín.
Čerpacia pištoľ na naftu je širšia ako tá na benzín.
Zdroj: Dreamstime

Natankovať naftu do benzínového auta je na čerpacích staniciach takmer nemožné.  Palivová pištoľ na naftu je totiž príliš široká na to, aby sa zmestila do hrdla nádrže moderného benzínového vozidla. Pokiaľ sa vám to však podarí, znamená to, že máte problém. V žiadnom prípade neštartujte, ani len neotáčajte kľúčik do prvej polohy. Pokiaľ na tento problém prídete ešte pred tým, je najjednoduchším riešením vypumpovať obsah nádrže.

To však neplatí v prípade, ak ste natankovali len nepatrné množstvo nafty (1-3 litre).  V takomto prípade stačí natankovať nádrž doplna benzínom a vyraziť. Palivo sa spotrebuje a motoru to nijak neuškodí. V prípade veľkého množstva nafty hrozí problém. Pokiaľ motor naštartujete, nebude nízkotlakový systém prípravy zmesi na rozprášenie nafty stačiť a do valcov bude prúdiť v kvapalnom stave. Motor tak po chvíľke zhasne, pretože nebude schopný zapáliť zmes paliva a vzduchu. V tomto prípade nehrozí poškodenie motora, no bude potrebné vyčistiť celý palivový systém.

Benzín v nafte:

Malé množstvo benzínu v nádrži naftového vozidla nevadí.
Malé množstvo benzínu v nádrži naftového vozidla nevadí.
Zdroj: Dreamstime

Najväčšie nebezpečenstvo hrozí v prípade natankovania  benzínu do naftového motora. Aj tu však platí rovnaké pravidlo, pokiaľ ste neotočili kľúčikom, stačí nádrž vypumpovať. Pokiaľ ale vyrazíte na cestu, môžete tak spôsobiť poškodenie motora. Palivový systém naftového motora je premazávaný prúdiacim palivom. Benzín však nemá dostatočné mazacie vlastnosti ako nafta, práve naopak, pôsobí ako rozpúšťadlo.

Benzín je suchý a nedokáže dostatočne mazať, každopádne tak hrozí zadretie palivového čerpadla či poškodenie vstrekovačov. Pokiaľ si tento problém uvedomíte za jazdy, mali  by ste auto ihneď vypnúť a odtiahnuť do servisu, kde vám celý palivový systém vyčistia a následne vymenia aj palivový filter. Obávať sa nemusíte len v prípade, ak ste natankovali len minimálne množstvo benzínu (cca do 5 litrov). Ak sa tak stalo, opäť stačí len dotankovať nádrž doplna naftou.

V oboch prípadoch je vždy najlepším a jediným stopercentným riešením vypumpovať palivovú nádrž a to tešte pred tým, ako vozidlo naštartujete. Problémom je ale fakt, že väčšina vodičov zistí natankovanie zlého paliva až po tom, ako vyrazia  na cestu.

Diskusia  ()

Video

Diskusia