Nemeckí spotrebitelia sa môžu tešiť,

Poradca Čo hovorí analýza nákladov na elektromobil?

Foto: Auto BILD

29.11. 2016 12:36 V analýze je zohľadnená kúpna cena nového vozidla, príjem z opätovného predaja, náklady na palivo, údržbu, poistenie a dane.

Celkové náklady na kúpu a prevádzku elektromobilov by sa podľa spotrebiteľskej organizácie BEUC mohli v nasledujúcom desaťročí dostať na úroveň vozidla s bežným spaľovacím motorom. Podľa štúdie, ktorú BEUC včera zverejnil, to však vyžaduje legislatívne zmeny. Informovala o tom agentúra DPA.

Štúdia predpokladá, že priemerné náklady na elektromobil v prvých štyroch rokoch od kúpy by sa v roku 2024 mohli vyrovnať nákladom na vozidlo s benzínovým motorom. V analýze je zohľadnená kúpna cena nového vozidla, príjem z opätovného predaja, náklady na palivo, údržbu, poistenie a dane. Náklady na elektromobily v prvých štyroch rokoch od kúpy v súčasnosti o niekoľko tisíc eur presahujú vozidlo s dieselovým motorom.

Štúdia vidí veľký potenciál úspor aj v prípade benzínových a dieselových áut. Nové technológie, ktoré znížia spotrebu, by mohli ich vlastníkom v roku 2025 ušetriť počas životnosti vozidla 4 400 až 9 400 eur v porovnaní s rokom 2015.

Automobilky však budú vyvíjať nové technológie iba vtedy, ak ich k tomu prinúti legislatíva. Priemerné emisie oxidu uhličitého (CO2) na kilometer všetkých vozidiel daného výrobcu by v roku 2025 nemali presahovať 70 gramov a 45 gramov v roku 2030. Štátne dotácie na kúpu elektromobilov by tak neboli potrebné, úplne postačí daňové zvýhodnenie. Súčasná európska smernica počíta s priemernými emisiami od roka 2021 na úrovni 95 gramov CO2 na kilometer.

(TASR)

Zdroj: TASR
Diskusia  ()

Video

Diskusia