ikona tesla

Poradca Čínsky podnikateľ zažaloval Teslu a žiada odškodné

Foto: Tesla Motors

9.7. 2014 11:46 Tesla musí zaplatiť niekoľko miliónov dolárov, aby mohla používať svoj obchodný názor v Číne. A zápasiť aj s nepríjemnou reklamou, keď sklamaný zákazník zdemoloval auto v showroome.

Kšeftovanie s internetovými doménami bolo istý čas výnosným biznisom. Mnohí ľudia si zaregistrovali domény s názvami, o ktorých sa dalo predpokladať, že ich firmy budú chcieť použiť. Ak tak chceli urobiť, museli zaplatiť. Zdá sa, že podobne sa nechali inšpirovať aj Číňania, ktorí si na domácej pôde zaregistrovali obchodné názvy a následne žalovali veľké koncerny.

Súdne spory už v minulosti opakovane výrazne skomplikovali koncernom, ako Apple, Philips či Unilever, vybudovať podnikanie v Číne. Apple len vlani ukončil vlečúci sa spor a musel zaplatiť 60 miliónov dolárov, aby v tejto krajine mohol používať názov „iPad“, píše nemecký Handelsblatt.

Tesla S. Zdroj: Tesla Motors
Tesla S. Zdroj: Tesla Motors
Zdroj: Tesla Motors

Teraz sa do podobnej kaše dostala aj Tesla. Podnikateľ Čan Pao-šenk žiada Teslu, aby úplne zastavila všetky predajné aktivity a zaplatila mu v prepočte 2,8 milióna eur odškodného. Zhan si totiž už pred rokmi zaregistroval názov „Tesla“, čím spôsobil odklad vstupu firmy na čínsky trh. Pritom ešte v januári automobilka oznámila ukončenie sporu ohľadne názvu „Te Si La“, ktorý Tesla používa v Číne. Zdá sa však, že jej tortúra s tamojšími kreatívcami sa ešte nekončí. K novej situácii sa spoločnosť pre Handelsblatt odmietla vyjadriť.

Nahnevaný klient rozmlátil auto

Čínsky podnikateľ pri demolácii modelu S
Čínsky podnikateľ pri demolácii modelu S
Zdroj: Die Welt
Tesla sa dožila v Číne aj neveľmi príjemnej reklamy. Pre niektorých majetných Číňanov je dôležité byť prvým alebo jedným z prvých, ktorí vlastnia úplne nový model. No keď sa takýto zákazník musí bezmocne prizerať, ako autá dostávajú tí, ktorí si ich objednali neskôr, môže sa stať všeličo.

Sklamanie podnikateľa  Jü Sin-čchuana bolo tak veľké, že v deň, ktorý mu mal priniesť radosť, napokon vybuchol a kladivom na okná zdemoloval model S. Podľa denníka Die Welt totiž nešlo o auto v hodnote zhruba 125 000 eur, ktoré si objednal vlani v októbri. A nadôvažok doklady zostali pre nezrovnalosti visieť na colnici. Zastúpenie Tesly preto ponúklo klientovi „novučičké“ auto z vlastného showroomu, z ktorého sa však vykľulo predvádzacie vozidlo. Keďže podnikateľ zásadne odmieta kúpiť ojazdené vozidlo, siahol po kladive a vyrobil autu neplánovaný facelift.

Diskusia  ()

Video

Diskusia