Nie je to tak dávno, čo po tragickom júnovom víkende polícia ohlásila tvrdú represiu voči vodičom, ktorí si myslia, že im patrí svet. Táto akcia trvá až do odvolania a jej súčasťou sú pokuty na hornej hranici sadzby. A pribudne aj ďalšia, u ktorej možno predpokladať rovnaký nekompromisný postup. Jej cieľom sa stanú motorizovaní návštevníci hudobných festivalov, keďže z hľadiska nehodovosti sú najrizikovejšie víkendy a mladí vodiči.

Festivaly sa konajú práve cez víkendy. Podľa polície počas letných víkendov sa stane 55 percent všetkých dopravných nehôd zapríčinených opitými vodičmi. Zvlášť nebezpeční sú mladí ľudia od 18 do 24 rokov, ktorí zavinia zhruba každú piatu nehodu. Minulé leto ukázalo, že zvýšená prítomnosť policajných hliadok v blízkosti festivalových regiónov viedla k zníženiu počtu dopravných nehôd až o dve tretiny a alkohol bol príčinou iba jedinej. 

Počas leta sa stane o 18 percent viac dopravných nehôd zavinených vodičmi pod vplyvom alkoholu ako počas ostatných mesiacov v roku. „Víkendy sú rizikové počas celého roka, v lete nám však rastie nielen podiel dopravných nehôd pod vplyvom alkoholu, ale aj podiel vážnych, smrteľných nehôd, ktoré spôsobia opití vodiči,“ konštatuje riaditeľ odboru dopravnej polície Prezídia Policajného zboru, plk. Ľuboš Rumanovský. „Najviac sa pod tieto nehody podpisujú mladí vodiči. Obmedzené skúsenosti, ale aj zbytočná frajerina vedú k preceňovaniu šoférskych schopností a podceňovaniu následkov zostatkového alkoholu.“

Policajné hliadky budú práve preto počas celého leta v blízkosti hudobných festivalov intenzívne kontrolovať  vodičov a najmä alkohol. Tento týždeň sa začína najväčší slovenský festival Pohoda, počas ktorého budú posilnené hliadky, zdôrazňuje polícia. Za nás v redakcii máme len jedinú radu: Užite si festival do sýtosti, no "kapurkovú" si radšej dajte až doma.

Zdroj: Soňa Zverková