Znamená to spomenúť si na elementárnu fyziku. Nie je potrebné poznať poučky ani vzorce. Všetky totiž možno z pohľadu vodiča zhrnúť do jednoduchej rovnice: sneh = menšia priľnavosť vozovky = dlhšia brzdná dráha. Podobná rovnica platí aj v zákrutách, avšak k brzdnej dráhe sa pridáva aj hrozba šmyku. Pokiaľ budete mať vždy a za každých okolností na mysli túto jednoduchú rovnicu a prispôsobíte tomu svoj jazdný štýl, riziko, že spôsobíte nehodu, klesne na minimum.

Ilustračná foto.
Zdroj: Ján Krošlák

To, čo je na ceste najdôležitejšie, je ohľaduplnosť vodičov voči chodcom a naopak. Vzhľadom na to, že pod kolesami sa nachádza šmykľavejší povrch, vodiči by mali vždy počítať s dlhšou brzdnou dráhou. A rovnako aj s ignoranciou mnohých chodcov, ktorí zo zákona ovládajú len jednu vetu: Chodec má na prechode prednosť. To, že zákon ukladá chodcom ďalšie povinnosti, je zrejme vedľajšie.

Odporúčame preto zvýšiť pozornosť na maximum najmä v blízkosti škôl, nemocníc a zastávok mestskej hromadnej dopravy. Akonáhle vidíte blížiaceho sa chodca, radšej spomaľte alebo zastavte, nakoľko nikdy neviete, či bezhlavo nevstúpi do vozovky. Navyše častokrát nekvalitné priechody pre chodcov sa v zime stávajú nebezpečnou šmykľavou pascou. Vždy počítajte s možnosťou, že chodec spadne. Najmä vtedy, keď sa snaží čo najrýchlejšie uvoľniť cestu.

Ilustračná foto.
Zdroj: NORBERT SKALIČAN

Ohľaduplnosť sa pýta aj zo strany chodcov. Každý by si mal uvedomiť, že pri zrážke s plechom ťahá ľudské telo za oveľa kratší koniec. Navyše podľa novely zákona o premávke je chodec povinný dať prednosť električke nezávisle od toho, či je na prechode pre chodcov alebo nie. Chrániť zdravie si musí každý človek sám, nemožno túto zodpovednosť hádzať výlučne na vodičov. Fyzikálne zákony prednosť nezaujíma. Ak je vodič naplno sústredený a okamžite šliapne do pedálov, nemusí to pomôcť. Na klzkom povrchu vozidlo bude pokračovať v pôvodnom smere. Inými slovami, auto vždy zastaví. Otázka znie, kde.

Škatuľkovanie tu naozaj nie je namieste. Medzi vodičmi sa určite nájdu arogantní „majstri volantu“. No aj medzi chodcami sú ignoranti so samovražednými sklonmi, ktorí vidia prechod a bez ohľadu na realitu zabudnú na zdravý rozum a vstúpia do vozovky. To ale neznamená, že všetci vodiči a všetci chodci spadajú pod tieto definície. Väčšina vodičov sú slušní ľudia a väčšina chodcov takisto samovražedné tendencie nemá. Niekedy však stačí chvíľa nepozornosti alebo nešťastná zhoda okolností...