Počas teplých a slnečných dní väčšina z nás plánuje výlety alebo dovolenky, pretože slnečné lúče sa oplatí využiť. Zdá sa, že tento rok ich bolo viac ako dosť. A verný sluha v podobe auta nás poctivo odviezol vždy tam, kde sa nám zachcelo. S odchodom teplého počasia ale prichádza na rad aj pravidelná kontrola, aby ste sa vyhli prípadným problémom. Ide o jednoduché veci, ktoré by ste mali vždy po lete skontrolovať. 

Kontrola prevádzkových kvapalín a stieračov

Veci, ktoré považujeme za samozrejmosť, sú najčastejšie tými, na ktoré zabúdame. Bez sieračov a kvapaliny v ostrekovačoch by ste toho zrejme za zlého počasia moc nevideli. Zmes do ostrekovačov tiež treba raz za čas doplniť, zbavíte sa tak neželaného trusu a nalietaného hmyzu. 

Zdroj: McLaren

Kontrola pneumatík

Vysoké denné teploty či veľké teplotné rozdiely v priebehu dňa môžu viesť k celkovému zníženiu tlaku v pneumatikách. Hodnotu odporúčanú pre konkrétne vozidlo zvyčajne nájdete na vnútornej strane viečka palivovej nádrže, prípadne na B-stĺpiku po otvorení dverí vodiča. „Po letných horúčavách je najdôležitejšie vykonať kontrolu tlaku v pneumatikách, doplniť prevádzkové kvapaliny, dôkladne vyčistiť a potom ošetriť všetky namáhané povrchy auta. To sa týka nielen laku, ale aj všetkých plastových plôch, ktoré boli vystavené slnečnému žiareniu a vysokým teplotám," upozorňuje Petr Vaněček, prevádzkový riaditeľ spoločnosti AURES Holdings.

Svetlá, svetlá, svetlá

Kontrola svetiel je veľmi jednocuhá, no zásadná vec. Zistíte tak, či všetko funguje ako má a či je potrebné niektoré z nich vymeniť. Stačí iba pozapínať všetky svetlá na aute a obchádzať ho, aby ste zistili, či všetko svieti tak, ako má. Nezabudnite ani na osvetlenie evidenčného čísla. Mali by ste si tiež zavolať parťáka, ktorý vám pomôže s kontrolou brzdových svetiel. 

Zdroj: Eva Karolčíková

S umývaním auta opatrne, hrozí poškodenie

S príchodom chladnejších mesiacov nastane čas, kedy by sme mali odstrániť z auta aj hrubé nečistoty. Pri umývaní vozidla si dávajte pozor na to, aké prostriedky použijete. „Odporúčam sa vyhnúť agresívnym saponátom alebo kefám, ktoré majú drsný povrch, aby sme pri umývaní vozidla nepoškodili jeho povrchové časti. V tomto prípade je určite lepšia umývacia bezkontaktná linka (wapka), ktorá vaše auto umyje šetrnejšie. Po umytí auta by ste nemali zabudnúť na navoskovanie, ktoré vám zaručí predĺženie životnosti laku. Vosk vám taktiež uľahčí umývanie vozidla, keďže na navoskované auto sa nečistoty až tak nelepia,“ informuje Petr Vaněček.

Dôležitý je pravidelný servis, aj údržba klimatizácie

Dobré je naplánovať si aj cestu do overeného autoservisu na dôkladné preverenie stavu bŕzd, batérie a štartéra, prípadne zmeranie bodu tuhnutia chladiacej kvapaliny. Čím vyššia teplota, tým viac hrozí prehriatie brzdového obloženia a brzdovej kvapaliny. Návštevu servisu by ste mali využiť aj na kontrolu klimatizácie, ktorá tiež vyžaduje pravidelnú starostlivosť, hlavne po lete, kedy bola využívaná na maximum.