Pokiaľ ide o chiptuning a úpravu výkonu vozidla, existujú dva tábory ľudí. Prví sú fanúšikovia tejto metódy, ktorí vnímajú načipovanie ako rozumný spôsob využitia rezerv motora, druhá skupina tento typ ladenia neschvaľuje.

Je chiptuning pre motor škodlivý?

Ak chcete vedieť odpovedať na túto otázku, musíte sa najskôr pozrieť na sériový motor. Ten je výrobcom zvyčajne vyladený tak, aby poskytoval autu dobrý pomer výkonu, životnosti, spotreby a emisií. Ak sa zvýši výkon, ostatné faktory idú vždy na vedľajšiu koľaj.

Po chiptuningu pracuje motor efektívnejšie a dá sa využiť prakticky pri každom type motorového vozidla. Chiptuning je teda už roky veľmi obľúbeným spôsobom, ako zo svojho motora vydolovať vyšší výkon. Tieto úpravy však so sebou prinášajú aj ďalšie výhody, ktoré potešia každého motoristu.

Znamená to, že úpravu riadiacej jednotky nemusia nutne využiť len tí, ktorí chcú mať výkonnejšie auto. Vplyvom chiptuningu sa zvyšuje nielen výkon agregátu, ale aj jeho zaťaženie, takže treba počítať nielen so zvýšeným opotrebením motora, ale aj väčším množstvom výfukových plynov.

Pokiaľ ide o chiptuning, záleží na tom:

Ako bude motor naladený. Ak prídete so svojim autom k profesionálovi, ktorý doladí softvér k príslušnému motoru, nemusíte mať z vedľajších nepríjemných vplyvov obavy. Ak však nestavíte na prácu odborníka, existuje veľké riziko, že motor dlho nevydrží. Preto si treba zohľadniť ešte pred načipovaním všetky pre a proti. Za profesionálnu prácu si síce priplatíte, no väčšinou vám za to poskytnú aj záruku na motor a hnaciu súpravu, a to je faktor, ktorému sa oplatí venovať pozornosť.

Musíte zabezpečiť vhodný štýl údržby.
Zdroj: Auto Bild

Ako bude motor namáhaný. Pretože ak má auto viac výkonu, bude jazdiť športovejšie. Tým sa zvyšuje zaťaženie, zvyšuje sa opotrebenie a autu v takom prípade musíte zabezpečiť vhodný štýl údržby. V podstate ale platí to, čo pri bežných vozidlách – žiadna agresívna jazda so studeným motorom, pravidelná výmena oleja a dodržiavanie servisných intervalov. Možno vám to príde logické, no existuje stále veľké možstvo vodičov, ktorý neposkytujú autu ani základné potreby.

Aký motor chcete naladiť. Napríklad dieselové motory Common rail sú v čipovaní veľmi obľúbené, pretože z nich môžete dostať vysoký výkon. Tlak je však často aj pri sériových motoroch na hranici možností, najlepšie vám poradí odborník, ktorý vám okamžite povie, či sa ladenie motora vo vašom prípade oplatí. Na druhej strane ale existujú motory, ktoré zvládajú chiptuning veľmi dobre, pretože výkonové rezervy už poskytuje výrobca. Dobrým príkladom je typ motora M 273 od Mercedesu.