Poradca V Česku pribudnú na diaľniciach nové značky

Foto: Ministerstvo dopravy ČR, TASR

8.3. 9:00 Ak vodič vojde do protismeru na diaľnici, je vzhľadom na vysokú rýchlosť riziko zrážky mimoriadne veľké. Česko preto mieni na rizikových úsekoch nainštalovať nové značky.

České ministerstvo dopravy vydalo povolenie k umiestneniu dopravných značiek
STOP – PROTISMER. Nové značky sa budú osadzovať na najrizikovejších diaľničných úsekoch. Ministerstvo očakáva, že značky by mali obmedziť situácie, keď dezorientovaný vodič vojde do protismeru.

„Po schválení dopravných značiek už nič nebráni v ich inštalácii. Osadenie prvých tabúľ začne okamžite. Najprv sa značky objavia v lokalitách, ktoré polícia označila ako najrizikovejšie. Následne bude polícia pokračovať vo výbere ďalších miest, kde majú nové varovné značky najväčší význam. Očakávam, že polícia vyberie tieto miesta čo najskôr, aby sme spoločne zvýšili bezpečnosť vodičov,“ povedal minister dopravy Dan Ťok.

Návrhy vychádzajú z analýz nehodovosti v dôsledku jazdy v protismere za minulý a tento rok, a to v miestach, kde polícia dokázala zistiť konkrétny výjazd alebo vjazd, ktorý vodič poučil. Okrem novej značky má vodičom pomôcť aj nový systém vodorovného značenia. Značka STOP – PROTISMER sa najskôr objaví na týchto úsekoch: na diaľnici D1 to budú výjazdy 41 do Prahy a 357 do Brna, na diaľnici D2 na nultom kilometri z centra Brna a na diaľnici D6 na výjazde 146 od Karlových Varov.

Nové značenie má zvýrazniť, že vodič vchádza alebo mu hrozí vjazd na diaľnicu v protismere, čo je jedna z najnebezpečnejších situácií, ktoré môžu vôbec na diaľnici nastať. Práve diaľničné privádzače sú najrizikovejším miestom, preto sa značky budú umiestňovať práve tam. Podobné značenie nie je v Európe ničím výnimočným, vodiči sa s nimi môžu stretnúť, okrem iného, aj v Rakúsku, Chorvátsku či Slovinsku.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia