Ceny ropy síce minulý týždeň stúpli, no súčasný trend hrá skôr v prospech poklesu. Severomorská ropná zmes Brent uzatvorila týždeň na úrovni 63,46 dolára za barel (56,98 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 62,47 dolára za barel (55,65 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, najzávažnejším faktorom, ktorý v nadchádzajúcom období môže stlačiť ceny ropy nadol, sú ekonomické dáta naznačujúce spomaľovanie globálneho hospodárstva. Centrálne banky v USA a EÚ sú pripravené zasiahnuť a uvoľniť menovú politiku, čo by malo pomôcť oživiť hospodársky rast, no obavy na trhoch pretrvávajú.

Brzdou pre prepad cien je stupňovanie napätia v Perzskom zálive. Otázka znie, ako sa vyvinie obchodná vojna medzi USA a Čínou. Obidve krajiny chcú obnoviť vzájomné rokovania, avšak k dosiahnutiu obchodnej dohody vedie ešte dlhá cesta. Poklesu cien čierneho zlata minulý týždeň zabránilo aj výrazné zníženie zásob ropy a ropných produktov v USA, čo je obvykle pre ropu dobrá správa.

Z dlhodobého hľadiska ovplyvňujú cenu ropy aj ďalšie faktory, tie ju však tlačia nahor. Ide najmä o napätie medzi USA a Iránom a snaha o vyriešenie obchodného sporu Spojených štátov s Čínou. Znižovanie úrokových sadzieb v USA, ale aj v iných krajinách podporuje hospodársku aktivitu v krajine, čo povedie k rastu dopytu po rope, a teda aj jej ceny. Americká centrálna banka naznačila, že v tomto roku by mohlo dôjsť k zníženiu úrokových sadzieb o 0,5 percentuálneho bodu. A napokon je tu predĺženie dohody ropných krajín o obmedzení produkcie o deväť mesiacov.

Predstihové ukazovatele USA, Číny a Európy poukazujú na spomaľovanie hospodárskej aktivity v krajinách, čo je primárne ovplyvňované obchodnou vojnou. Tá vyvoláva riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu, čo povedie k zníženiu dopytu po rope. Naviac USA nepredĺžili výnimku krajinám dovážajúcim ropu z Iránu. Produkciu ropy v Líbyi zas ohrozuje politická nestabilita a ak ozbrojené konflikty neustanú, môže ťažba klesnúť až o 95 percent. Americké sankcie voči Venezuele taktiež podporujú rast ceny. Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a EIA znížila výhľad dopytu po rope z rovnakého dôvodu.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív vo väčšine krajinách EÚ rastú, i keď sa nájde aj niekoľko výnimiek, medzi ktoré však Slovensko nepatrí. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 22. júla stúpli o 1,6 centu a dieslu o 0,2 centu. Vývoj v Rotterdame však naznačuje, že koncom prázdnin by sa nám mohlo aspoň dočasne uľaviť. Tona benzínu zdražela takmer o 9,50 eura a tona dieslu o vyše 9,50 eura. Na základe tohto vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva stabilné ceny benzínu okolo súčasnej úrovne, diesel by mohol zdražieť do jedného centu.

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka, i keď rozdiel sa výrazne zmenšil. Kým v týždni do 15. júla sme tankovali benzín o 4,7 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší o 1,8 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zmenšil z 3,3 na 1,1 centu.

Tabulka Zdroj: EK, Dreamstime
Vývoj priemerných cien palív v EÚ

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková