Ropné trhy minulý týždeň zaznamenali vzostup na najvyššie úrovne za posledné štyri mesiace. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 68,39 dolára za barel (60,87 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 67,16 dolára za barel (59,39 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, rast ceny podporilo najmä výraznejšie zníženie produkcie v Rusku v marci, a to o 153 000 barelov ropy denne, pričom sa očakávala redukcia len o 97 000 barelov. Podľa ruského ministra energetiky Alexandra Novaka budú diskutovať o predĺžení dohody o obmedzení produkcie ropy krajín OPEC+ do konca roka 2019. Táto správa je pozitívna preto, že pôvodné vyjadrenia Ruska naznačovali neveľkú ochotu predĺžiť dohodu.

Ostatné faktory vplývajúce na cenu ropy sa nemenia: vyjadrenie americkej centrálnej banky o tom, že udrží úrokové sadzby nižšie dlhšiu dobu. Tým sa podporí vzostup spotreby, čo sa prirodzene pretaví do rastu dopytu po rope. Cenu podporuje aj znižovanie produkcie čierneho zlata v krajinách OPEC a kríza vo Venezuele, ktorá dodáva na trhy menej ropy. Na druhej strane, spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu vytvára riziko zníženia dopytu po rope, no výhľad pre ceny ropy na najbližšie dni zatiaľ ostáva pozitívny.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 25. marca vyvíjali nejednotne, a to aj vo väčšine európskych krajín. Benzín zdražel o 0,7 centu, kým diesel klesol o 1,2 centu. V stopách ropy sa pohli aj eurové ceny palív v Rotterdame: tona benzínu zdražela o 14 eur, tona dieselu len o štyri eurá. Lipovský na základe tohto vývoja očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch ďalší rast maloobchodných cien benzínu do jedného až dvoch centov, diesel by sa mal držať pri súčasnej úrovni.

V priebehu dvoch týždňov sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 11. marca sme tankovali benzín o 0,3 centu lacnejšie než vlani, o dva týždne neskôr je rozdiel 1,1 centu. Diesel je stále drahší a medziročný rozdiel sa zmenšil z 8,7 na 5,7 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková