Ilustračná snímka

Poradca Tankovanie: V apríli pri ňom motoristi zaplačú

Foto: Dreamstime

8.4. 8:30 Marec bol na ropných trhoch rekordný a niesol sa v znamení nadšeného rastu cien. Toto nadšenie určite nezdieľajú motoristi, ktorí budú aj naďalej načierať do peňaženky čoraz hlbšie.

Minulý mesiac bol pre ropu rekordný a zdá sa, že tento vývoj bude pokračovať aj v apríli. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni po predchádzajúcej zatváracej cene 68,39 dolára za barel (60,87 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, za rastom cien ropy stoja silné faktory. Tým prvým sú výpadky elektrickej energie vo Venezuele, v dôsledku ktorých v určitých dňoch spadla ťažba pod 600-tisíc barelov denne. V priemere sa tu v marci vyťažilo 890-tisíc barelov denne, kým ešte začiatkom roka sa pohybovala na úrovni 1,23 milióna barelov denne. Ťažba od januára klesala aj pre sankcie zo strany USA.

Ďalším faktorom sú predstihové indikátory, ktoré naznačujú oživenie ekonomiky Číny, ktorá je najväčším importérom ropy na svete. Zásoby ropy v USA síce prekvapili výrazným rastom o 7,2 milióna barelov, avšak zásoby benzínu klesli o 1,8 milióna barelov, destilátov o dva milióny barelov a kerozínu o 1,7 milióna barelov. A hoci americké rafinérie spracúvajú o 18-tisíc barelov denne viac, ťažba sa znížila o 114-tisíc. Do tretice rope pomohlo vyjadrenie ruského ministra energetiky Alexandra Novaka, že Rusko v apríli zníži ťažbu ropy o 225-tisíc barelov po marcových škrtoch o 153-tisíc barelov.

Ostatné faktory vplývajúce na cenu ropy sa nemenia: Rast ceny podporujú aj nižšie úrokové sadzby v USA a Európe, čo podporuje nárast spotreby, a to sa prirodzene pretaví do rastu dopytu po rope. Cenu podporuje znižovanie ťažby v krajinách OPEC a americké sankcie voči Iránu. Určitou brzdou, ktorá bráni nekontrolovateľnému nadšeniu na ropných trhoch, je spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu, ktoré so sebou prináša riziko zníženia dopytu po rope. Výhľad ceny ropy na najbližšie dni však zatiaľ ostáva pozitívny, dodáva Lipovský.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 1. apríla stúpli. Benzín zdražel o 2,1 centu a diesel o 0,1 centu. Ako už naznačuje vývoj na svetových ropných trhoch, ani v Rotterdame nebola situácia iná, i keď rast cien je zatiaľ veľmi mierny. Tona benzínu zdražela len o 1,50 eura a dieselu o 18,50 eura. Lipovský na základe tohto vývoja v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva stabilizáciu ceny benzínu okolo súčasnej úrovne, kým diesel by mal ísť nahor približne o dva centy.

V priebehu dvoch týždňov sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Keďže minulý rok boli v tomto období veľkonočné prázdniny a Európska komisia nezverejnila ceny v EÚ, uvádzame porovnanie s predposledným marcovým týždňom. Kým v týždni do 26. marca sme tankovali benzín o 1,1 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je už o jeden cent drahší. Diesel je stále drahší a medziročný rozdiel sa kozmeticky zväčšil z 5,7 na 5,8 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia