Ilustračná snímka

Poradca Benzín a nafta: Ich ceny nás budú opäť trápiť

Foto: Dreamstime

20.5. 8:40 Kým vývoj v predchádzajúcich týždňoch naznačoval aspoň nejakú úľavu, išlo len o klamlivý pokoj pred búrkou. Ropné trhy sa opäť prebrali k životu a tlačia ceny nahor.

Po miernom a iba dočasnom oddychu sa ceny ropy opäť vybrali nahor. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 72,21 dolára za barel (64,63 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 70,62 dolára za barel (62,89 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, trhy naďalej ovplyvňujú faktory, ktoré tlačia ceny ropy nahor. V prvom rade ide o konflikt v Líbyi, ktorej ťažba síce rastie, no podľa predstaviteľov krajiny by pretrvávajúce boje mohli skresať produkciu až o 95 percent. Dopyt po rope môže výrazne obmedziť zvyšujúce sa napätie medzi USA a Čínou, nakoľko krajiny sa nedohodli na vyriešení obchodných sporov. To by mohlo viesť k obojstrannému uvaleniu 25-percentných dovozných ciel a keďže ide o dva najväčšie trhy sveta, odskákať si to môže práve ropa.

A do tretice sú tu údaje o vývoji zásob a ťažby ropy v USA. Zásoby minulý týždeň stúpli o 5,4 milióna barelov. Produkcia klesla o 100-tisíc barelov, dovoz vzrástol o 920-tisíc barelov a export o vyše milión barelov ropy denne. Stúpla aj miera využitia rafinérií o 1,6 percenta. Podľa Lipovského sa tieto dáta považujú za negatívne pre cenu ropy, hoci neistota ohľadom ponuky ropy na trhu ich zatiaľ vyvážila

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ sa vyvíjajú odlišne, no v niektorých krajinách klesajú. Priemerné ceny na našich čerpačkách v týždni do 13. mája klesli. Benzín zlacnel o 0,7 centu a cena dieslu zostala nezmenená. Analytik na základe aktuálneho vývoja v Rotterdame očakáva u nás zdražovanie. Benzín by mal v priebehu dvoch až troch týždňov zdražieť do štyroch centov, diesel od jedného do dvoch centov.

V medziročnom porovnaní tankujeme za väčší peniaz ako v rovnakom čase minulého roka, i keď rozdiel sa mierne znížil. Kým v týždni do 6. mája sme tankovali benzín o 4,4 centu drahšie než vlani, o týždeň neskôr je drahší o 3,5 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel kozmeticky zmenšil z 3,5 na 3,3 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia