Ropa má za sebou najdlhšiu šnúru týždenného rastu cien takmer za štyri roky. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 72,15 dolára za barel (64,81 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 71,97 dolára za barel (63,97 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, najdôležitejším faktorom boli USA, ktoré nepredĺžili výnimku pre krajiny dovážajúcich ropu z Iránu. To vyvolalo obavy z nedostatku ropy na trhu a potlačilo jej ceny nahor. OPEC a ostatní producenti môžu na vývoj zareagovať zvýšením ťažby, čím by sa rast cien zabrzdil. K tomu však v závere týždňa došlo i tak, nakoľko ekonomické dáta z Nemecka a Francúzska naznačujú spomaľovanie globálneho hospodárskeho rastu. Obavy zo spomalenia prehĺbila aj Južná Kórea, nakoľko jej dovoz tovarov z významných krajín klesol prvýkrát od roka 2008.

Dodatočnou brzdou bol päťnásobne vyšší nárast zásob ropy v USA, než sa pôvodne očakávalo. Kým analytici predpokladali zvýšenie o 1,26 milióna barelov, v skutočnosti zásoby stúpli takmer o 5,5 milióna barelov. Naviac sa zvýšilo využitie tamojších rafinérií, čo naznačuje vyššiu produkciu. To spolu s rastom ťažby brzdí ropné trhy v rozlete. Na druhej strane to signalizuje väčší dopyt po rope, i keď do istej miery môže ísť len o sezónny fenomén. „Krátkodobé trendy pre ceny ropy preto stále ukazujú nahor, no zo strednodobého hľadiska je výhľad skôr neutrálny,“ konštatuje Lipovský.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ pokračujú v raste, i keď aktuálne údaje nemáme k dispozícii, nakoľko termín zverejnenia pripadol na veľkonočný pondelok. Aj preto uvádzame tabuľku z predchádzajúceho článku. Eurové ceny palív v Rotterdame počas skráteného týždňa stúpali. Tona benzínu zdražela o viac než 23 eur a diesel 12 eur. Na základe toho Lipovský očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch zdražie benzín u nás do šiestich centov a diesel o tri až štyri centy.

V medziročnom porovnaní tankujeme drahšie ako v rovnakom čase minulého roka. Kým v týždni do 8. apríla sme tankovali benzín o 1,1 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je už o 3,1 centu drahší. Diesel je stále drahší než pred rokom a medziročný rozdiel sa zväčšil zo 4,7 na 5,7 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková