Ropa pokračuje v raste a dôvody sa nezmenili. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na trojmesačnom maxime 67,14 dolára za barel (59,28 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 66,25 dolára za barel (58,84 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvody pre rast sú rovnaké: znižovanie ťažby zo strany OPEC a ostatných ropných krajín, sankcie voči významnému producentovi Venezuele a pozitívna nálada na finančných trhoch, ktorá vychádza z očakávaní stabilizácie ekonomického rastu a tým pádom aj rastu dopytu po rope. Rast cien v uplynulom týždni nezastavili ani pre ropu negatívne čísla z USA, kde zásoby stúpli rýchlejšie, než sa čakalo. Aj tamojšia ťažba vzrástla na nové historické maximum.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 18. februára vyvíjali nejednotne. Kým benzín zdražel o 1,2 centu, diesel zlacnel o 0,1 centu. Rast cien palív v Rotterdame sa zmiernil. V priebehu prvých štyroch dní stúpla cena tony benzínu o deväť eur a dieselu o štyri eurá. Boros na základe tohto vývoja očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch výrazný rast cien palív: benzínu o päť až sedem centov a dieselu o štyri až päť centov.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 11. februára sme tankovali benzín až o 8,7 centu lacnejšie než vlani, o týždeň už tankujeme opäť drahšie: o 4,5 centu. Odstup v cenách dieselu sa zväčšil: medziročný rozdiel sa zvýšil z 2,4 na 5,3 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková