Ilustracna fotka k cenam benzinu a tankovaniu.
redakcia
redakcia

Poradca Častá chyba nepozorných vodičov: Čo urobiť, ak ste natankovali nesprávne palivo?

Foto: Matej Jankovic

17.12. 2019 17:00 Natankovanie nesprávneho druhu pohonných hmôt netreba podceňovať. Viesť môže k nezvratnému poškodeniu motora, ktoré by si vyžadovalo drahú opravu.

Tankovanie paliva je pre väčšinu šoférov absolútnou rutinou, pri ktorej prakticky nerozmýšľajú. A občas sa im to môže vypomstiť. Neraz sa stalo, že omylom siahli po zlej pištoli. Najmä v prípade pravidelného menenia áut. V práci napríklad jazdíte na benzínovom, doma máte zasa diesel a zámena na čerpacej stanici je na svete.

Častá chyba nepozorných vodičov môže mať vážne následky. Čo treba urobiť, ak ste natankovali nesprávne palivo? Záleží od konkrétnej situácie. No základné pokyny sú jasné. Za žiadnych okolností neštartujte, ani na preparkovanie. Radšej auto odtlačte. Ruky preč aj od zapaľovania. U mnohých moderných áut sa zapnutím zapaľovania aktivuje palivové čerpadlo a vtedy sa do motora dostáva nesprávne palivo. V každom prípade si pozrite príručku, ktorá vám napovie ďalší postup, aby ste sa vyhli nákladnej oprave alebo dokonca poškodeniu motora.

Pred tankovaním si treba vždy poriadne preveriť, či držíte správnu pištoľ.
Pred tankovaním si treba vždy poriadne preveriť, či držíte správnu pištoľ.
Zdroj: Dávid Duducz

Opatrnosť sa pýta aj pri používaní kanistrov, ktorých obsah nie je možné vždy jednoznačne identifikovať. V prípade pochybností to rozhodne nemávnite rukou, ale radšej stavte na istotu:  zoberte nový kanister, naplňte ho správnym palivom a až následne dotankujte. Chcete sa do budúcnsoti vyhnúť omylu? Jednoducho si pred začiatkom tankovania vždy poriadne skontrolujte, či v hrdle nádrže máte zasunutú tankovaciu pištoľ so správnym označením.

redakcia
autor redakcia
Diskusia  ()

Video

Diskusia