Nemecký autoklub ADAC upozorňuje, že opatrnosť je potrebná aj pri miernej sile vetra, ktorý dosahuje rýchlosť 29 - 38 km/hod. V prípade silného vetra a nepriaznivého počasia by mali byť vodiči za volantom ešte opatrnejší ako zvyčajne, preto sa, pokiaľ je to možné, radšej vyhnite trasám s množstvom stromov, aby vás nezasiahli padajúce konáre. 

Naša prvá rada znie: spomaľte! A to v momente, keď zacítite vzduchové baranidlo. Pretože ak auto zasiahne nečakane, pri nízkej rýchlosti je oveľa jednoduchšie reagovať a zaprieť sa do volantu. Obe ruky musia byť na volante a mali by ste sa vyhnúť zbytočnému rozptýleniu, ako je hlasná hudba alebo handsfree hovory, aby ste sa mohli plne sústrediť na premávku.

Pozor na silný vietor v lesoch.
Zdroj: Archív

V prípade nepriaznivého počasia, kedy sila vetra dosahuje rýchlosť viac ako 103 km/hod, radí nemecký automobilový klub (ADAC) vôbec nešoférovať, a to ani auto, nielen motorku. Silný vietor môže ľahko vytlačiť z cesty vozidlá, najmä tie s vyššou konštrukciou, ako sú obytné automobily a nákladné autá. 

Čo robiť, ak už ste vonku v búrke?

Najrizikovejšie úseky z hľadiska nárazového vetra sú mosty a najmä miesta, kde sa končí zastavaná oblasť, tunel alebo les a začína sa voľná plocha. Vtedy buďte pripravení, že vaše auto dostane pravý alebo ľavý hák. V závislosti od rýchlosti vetra môže byť tak silný, že vás to môže zhodiť do priekopy alebo sfúknuť do protismeru. V lese zas môžu začať padať konáre a zahradiť cestu tesne za zákrutou. Počítajte s tým a spomaľte, hoci aj na 50 km/h. Všetko je lepšie než nehoda.

Veterný rukáv.
Zdroj: Pixabay

Buďte opatrní, predovšetkým pri  predbiehaní kamiónov a autobusov. Vaše auto v zákryte síce pekne drží svoj pruh, no len čo sa dostanete z klzného pruhu predbiehaného vozidla, vozidlo sa opäť naplno zachytí v bočnom vetre. Dôležité je tiež venovať zvýšenú pozornosť ostatným účastníkom cestnej premávky. Tí môžu na búrku alebo nečakaný vietor reagovať inak, ako by ste čakali. Pozor, ak máte na streche umiestnený nejaký náklad navyše, ako je bicykel alebo strešný box, ponúkate vetru viac plochy na "útok". V najhoršom prípade sa môže takéto vozidlo prevrátiť, podobne ako prázdny kamión alebo dodávka.