Čo robiť, ak máte možnosť predísť zrážke so zverou?
Denis Milo
Denis Milo

Poradca Blíži sa najrizikovejšie obdobie pre stret so zverou: Ako sa v tomto prípade zachovať?

Foto: www.pixabay.com

6.10. 7:00 Opatrnosti na cestách nie je nikdy dosť, no existujú situácie, ktoré nedokážeme predvídať. Občas sa stane, že im nevieme ani zabrániť.

Ani najlepší šofér, ktorý má odjazdené milióny kilometrov, nedokáže v určitých prípadoch zabrániť stretu svojho vozidla s divou zverou. Tá sa totiž môže na ceste objaviť úplne nečakane a vbehnúť priamo pod kolesá automobilu. Takéto situácie vo väčšine prípadov končia smrťou zvieraťa i výrazným poškodením auta.  Čo ale spraviť, ak máte možnosť predísť zrážke?

Ako sa vyhnúť kolízii so zverou?

V prvom rade by ste ako šofér nemali brať na ľahkú váhu dopravné značenie upozorňujúce na častý výskyt divej zveri. Pokiaľ túto značku zbadáte, zvýšte pozornosť a snažte sa viac sledovať priestor po krajoch asfaltu. Platí to najmä v blížiacom sa jesennom a zimnom období. Zvieratá vtedy častejšie migrujú a hľadajú potravu či partnerov na párenie sa. Je preto pravdepodobnejšie, že vám nejaké z nich vojde do cesty.

Pokiaľ zbadáte zver na ceste, v žiadnom prípade nestrhávajte volant do strany.
Pokiaľ zbadáte zver na ceste, v žiadnom prípade nestrhávajte volant do strany.
Zdroj: www.pixabay.com

Pokiaľ už zbadáte na ceste zver, nech vás ani nenapadne strhnúť volant do strany. Takéto prípady sa totiž často končia prevrátením auta do priekopy či nárazom do stromu. To sú oveľa nebezpečnejšie situácie než je zrážka so zvieraťom. Vtedy vám navyše PZP nepokryje škody na aute a to ani v prípade pripoistenia sa proti stretu so zverou. Nedošlo totiž k priamemu stretu s ňou.

Najlepšou možnosťou je v takomto prípade pevne držať volant, snažiť sa čo najviac zabrzdiť a zviera radšej zraziť. Je potrebné si uvedomiť, že čelný náraz do zvieraťa je pre posádku bezpečnejší než napríklad bočný náraz do stromu, keďže predná časť automobilu má najväčšie a najlepšie prepracované deformačné zóny. Okrem toho môžete pri tomto manévri skúsiť trúbiť. Zver je neraz oslepená svetlami a ostane nehybne stáť na ceste, hluk ju však môže vyplašiť natoľko, že ujde.

Čo robiť, ak už k zrážke dôjde?

Ak zviera zrazíte, ihneď po náraze zapnite výstražné osvetlenie a na cestu za autom umiestnite v dostatočnej vzdialenosti výstražný trojuholník. Následne kontaktujte políciu, ktorá upozorní poľovnícky zväz a odprace divinu. V žiadnom prípade neberte zviera so sebou, pretože by vás mohli obviniť z pytliactva. Pre takéto prípady je vhodné, aby ste mali k PZP aj pripoistenie stretu vozidla so zverov, ktoré dnes ponúka väčšina poisťovní.

Po kolízii si vždy oblečte reflexnú vestu a postavte za auto výstražný trojuholník.
Po kolízii si vždy oblečte reflexnú vestu a postavte za auto výstražný trojuholník.
Zdroj: Dreamstime

Po tom, ako zavoláte políciu, by ste mali kontaktovať aj asistenčné služby vašej poisťovne. Tá vám môže napríklad pomôcť s odtiahnutím vozidla. Zabudnúť by ste určite nemali ani na policajný zápis o nehode, ktorý budete v poisťovni potrebovať a je nevyhnutný pre riešenie poistnej udalosti. Okrem neho si spravte fotodokumentáciu miesta nehody a zapíšte si kontaktné údaje svedkov. Tieto podklady zabezpečia hladký priebeh náhrady vzniknutej škody. Pravdou však je, že škoda na vašom automobile je nepodstatná, dôležitejšie je zdravie posádky.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia