Ilustračná snímka

Poradca Benzín a nafta: Všetky faktory tlačia ceny nahor

Foto: Dreamstime

15.7. 9:37 Jedinou potešujúcou správou v súčasnom vývoji cien palív je asi fakt, že stále tankujeme lacnejšie než pred rokom. Všetko však naznačuje tomu, že to dlho nevydrží.

Minulý týždeň priniesol pre ropné trhy dôležité faktory, ktoré posunuli ceny ropy nahor. Severomorská ropná zmes Brent uzatvorila týždeň na úrovni 66,72 dolára za barel (59,29 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 64,23 dolára za barel (57,04 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, prvý dôležitým faktorom bolo vystúpenie šéfa americkej centrálnej banky Jeromeho Powella pred Kongresom, kde naznačil, že už tento mesiac môžu znížiť kľúčové úrokové sadzby o 0,25 percenta a v prípade horších ekonomických dát až o 0,5 percenta. Zároveň sa špekuluje o možnosti, že tento krok podnikne banka do konca roka ešte raz. Zníženie úrokových sadzieb podporuje investície firiem a výdavky domácností, čo vedie k nárastu dopytu po rope a teda aj jej cien.

Druhým faktorom je očividná snaha USA a Číny urovnať obchodné spory. Súčasná vlna sankčných ciel z oboch strán totiž výrazne ovplyvňuje celosvetovú ekonomiku a teda aj dopyt po rope. Pokiaľ by tieto dve obchodné veľmoci svoje spory vyriešili, mohlo by to povzbudiť globálny ekonomický rast a s ním aj dopyt po rope. Tretím faktorom je vývoj zásob ropy v USA, ktoré klesli trojnásobne viac, než sa očakávalo. Spotrebúvajú sa aj zásoby benzínu a ostatných ropných produktov, kým využitie rafinérií narastá. To signalizuje zvýšenú spotrebu ropy v USA, čo opäť môže viesť k rastu cien.

V prospech rastu cien ropy aj naďalej hovoria viaceré faktory, či už sú to americké sankcie voči Iránu a Venezuele, napätie v Líbyi a s ním spojený možný výpadok až 95 percent jej produkcie, spomínaný výhľad na vyriešenie obchodného sporu medzi USA a Čínou alebo úmysel americkej centrálnej banky tento rok znížiť úrokové sadzby.

Rast cien zatiaľ brzdí pretrvávajúce riziko spomalenia globálneho rastu pre spory, nakoľko k dohode medzi USA a Čínou stále nedošlo. Rovnaký efekt má aj napätie medzi USA a Mexikom. Naviac Medzinárodný menový fond znížil výhľad globálneho hospodárskeho rastu na najnižšiu úroveň za posledných 10 rokov a Medzinárodná agentúra pre energiu z rovnakého dôvodu zredukovala prognózu vývoja dopytu po rope.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v mnohých krajinách EÚ už začínajú rásť a rovnako aj u nás. Priemerné ceny benzínu na našich čerpačkách v týždni do 8. júla stúpli o 2,2 centu a dieslu o 1,2 centu. Rovnaký smer naznačuje aj vývoj v Rotterdame, kde tona benzínu zdražela o 29 eur a tona dieslu o 19 eur. Na základe tohto vývoja Lipovský v najbližších dvoch až troch týždňoch očakáva rast cien benzínu o štyri až päť centov a dieslu o dva až tri centy.

V medziročnom porovnaní stále tankujeme lacnejšie než než v rovnakom období minulého roka, i keď rozdiel sa zmenšil. Kým v týždni do 1. júla sme tankovali benzín o 6,7 centu lacnejšie než vlani, o týždeň neskôr je lacnejší o 6,3 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel v prospech tohto roka v priebehu týždňa zmenšil zo 6,1 na 4,8 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia