Poradca Ceny benzínu a nafty: Ticho pred búrkou?

Foto: Dreamstime

4.2. 7:30 Po nedávnych turbulenciách a cenových výkyvoch sa ceny ropy a palív stabilizujú. Tento kľud však môže byť len prechodný a nemusí vydržať dlhšie.

Situácia na ropných trhoch sa upokojila a minulý týždeň nič nerozvírilo hladinu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 62,75 dolára (54,70 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 61,64 dolára za barel (54,33 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, dôvodom pre stabilizáciu je fakt, že trhy považujú súčasnú situáciu za rovnovážnu. Charakterizujú ju zníženie ťažby ropných krajín o 1,2 milióna barelov za deň, slabšie vyhliadky rastu svetového hospodárstva pre rok 2019 a očakávané pokračovanie prudkého rastu ťažby v USA.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás v týždni do 28. januára sa zmenili naozaj len symbolicky. Benzín aj diesel zlacneli zhodne o 0,1 centu. A vývoj v Rotterdame je veľmi podobný. Benzín sa nezmenil vôbec a tona dieselu klesla len o štyri eurá. Boros odhaduje, že v nasledujúcich dvoch až troch týždňoch sa aj ceny na našich čerpačkách nijak výrazne nebudú meniť a budú kolísať okolo súčasnej úrovne.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka vôbec nezmenil. Kým v týždni do 21. januára sme tankovali benzín o osem centov lacnejšie, o týždeň neskôr je rozdiel rovnaký. Ceny dieselu zostávajú vyrovnané: medziročný rozdiel je stále nulový.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia