Preplnená nádrž znamená škody nielen pre peňaženku vodiča, ale aj životné prostredie

Poradca Ceny benzínu a nafty: Predraží sa tankovanie?

Foto: Dreamstime

14.1. 7:45 Po vianočných turbulenciách sa ropné aj finančné trhy opäť s optimizmom pozerajú do budúcnosti. A to, veru, nie je dobrá správa pre európskych motoristov.

Ropa pokračuje v raste aj v druhom januárovom týždni. Severomorská ropná zmes Brent ukončila prvý tohtoročný týždeň na úrovni 60,62 dolára za barel (52,56 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 57,06 dolára za barel (50,04 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, sa dôvody nezmenili. Tým prvoradým je rozhodnutie ropného kartelu OPEC a ďalších významných ropných krajín o znížení ťažby o 1,2 milióna barelov denne.

Pomohla aj pozitívna nálada na finančných trhoch, ku ktorej prispeli vyjadrenia americkej centrálnej banky Fed, že je pripravená zastaviť zvyšovanie úrokov, aby upokojila situáciu na trhoch. Ďalším dôvodom pre optimizmus investorov z budúceho vývoja svetovej ekonomiky a teda aj dopytu po rope boli rokovaniach medzi USA a Čínou o vzájomnom obchode, ktoré sa na rozdiel od tých predošlých neskončili katastrofou.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny prakticky v celej EÚ od polovice decembra klesli, rovnaký vývoj nastal aj na Slovensku. Benzín na našich čerpacích staniciach od 17. decembra zlacnel o 2,4 centu a diesel o 4,4 centu. Zdá sa však, že tento trend sa už blíži ku koncu. Ceny palív v Rotterdame totiž prudko vzrástli: tona benzínu zdražela o 48 eur a dieselu o 26 eur. Boros na základe tohto vývoja očakáva, že v najbližších dvoch až troch týždňoch stúpnu maloobchodné ceny oboch druhov palív o dva až tri centy.

V priebehu troch týždňov od polovice decembra do 7. januára sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 17. decembra sme tankovali benzín o 4,6 centu lacnejšie, k 7. januáru bol lacnejší už o 7,1 centu. Diesel je stále drahší než pred rokom, i keď len kozmeticky. Medziročný rozdiel sa v priebehu troch týždňov totiž zmenšil zo šiestich centov iba na 1,4 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia