Ceny ropy v minulom týždni pokračovali v stagnácii aj napriek znižovaniu produkcie krajín OPEC. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 65,75 dolára za barel (58,59 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 65,07 dolára za barel (57,16 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, krajiny OPEC síce znížili ťažbu na najnižšiu úroveň od marca 2015, no ekonomické indikátory zastavili rast cien ropy. Vo veľkej miere k tomu prispelo zníženie prognózy hospodárskeho rastu a inflácie na nasledujúce roky Európskou centrálnou bankou. To podporilo obavy zo spomaľovania globálnej ekonomiky, s čím môže súvisieť riziko poklesu dopytu po rope vo svete.

Pozitívny pokrok v obchodných rozhovoroch medzi USA a Čínou a následne dosiahnutie obchodnej dohody by viedlo k opätovnému naštartovaniu hospodárskeho rastu, čo by obnovilo dopyt po rope a teda aj rast cien. Súčasná situácia však môže z krátkodobého hľadiska tlačiť na pokles cien ropy.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 4. marca vybrali nahor. Benzín zdražel o 2,3 centu a diesel o 1,8 centu. Vývoj eurových cien palív v Rotterdame bol zmiešaný. Kým benzín v priebehu prvých štyroch dní zdražel o 15 eur za tonu, cena tony benzínu zostala nezmenená. Dochádza tak k obnoveniu pôvodného vzťahu medzi cenami oboch palív, ktorý sa narušil v októbri minulého roka. Na základe tohto vývoja Lipovský očakáva zdraženie benzínu do dvoch až troch centov a dieselu do jedného centu.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 25. februára sme tankovali benzín o 2,3 centu drahšie než vlani, o týždeň sa rozdiel zmenšil na 1,7 centu. Odstup v cenách dieselu sa zväčšil len minimálne: medziročný rozdiel sa zvýšil zo 7,3 na 7,6 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková