Ropné trhy zasiahla politická neistota v USA a vo Venezuele, čo viedlo k prvému týždňovému poklesu v tomto roku. Severomorská ropná zmes Brent ukončila prvý tohtoročný týždeň na úrovni 61,64 dolára za barel (54,33 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 62,70 dolára za barel (54,99 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa agentúry Reuters k rastu cien ropy v druhej polovici týždňa viedli obavy z poklesu dodávok ropy z Venezuely. Zdražovanie ropy zbrzdili rastúce zásoby ropy a palív v USA a neistota z ďalšieho vývoja svetového hospodárstva. USA minulý týždeň signalizovali možnosť sankcií voči Venezuele. Washington totiž uznal opozičného lídra Juana Guaidu za dočasného prezidenta, na čo úradujúci prezident Nicholas Maduro zareagoval prerušením vzťahov s USA.

Brzdou rastu cien bol aktuálny obchodný spor medzi USA a Čínou a neveľmi priaznivé vyhliadky svetového hospodárstva. Trhy sú zatiaľ zásobené aj vďaka zvyšovaniu ťažby v USA. Americkí ťažiari minulý týždeň zvýšili počet aktívnych vrtov a rastúca ťažba viedla aj k vzostupu amerických zásob ropy o osem miliónov barelov.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny vo väčšine krajín EÚ už stúpajú a u nás nastal rovnaký vývoj. Benzín aj diesel u nás v týždni do 21. januára zdraželi zhodne o 2,2 centu. Ceny palív v Rotterdame za minulý týždeň nemáme k dispozícii, vzhľadom na rast ropy a predchádzajúcemu zdraženiu eurových cien je možné očakávať, že podobný vývoj aj u nás, i keď s určitým omeškaním.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenšil. Kým v týždni do 14. januára sme tankovali benzín o deväť centov lacnejšie, k 21. januáru bol lacnejší o osem centov. Ceny dieselu sa vyrovnali: medziročný rozdiel sa v priebehu týždňa zmenšil z 2,9 centu na nulu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: Dreamstime, EK

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková