Rast cien ropy sa minulý týždeň zastavil a došlo k miernemu poklesu. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na trojmesačnom maxime 65,07 dolára za barel (57,16 eura) po predchádzajúcej zatváracej cene 67,14 dolára za barel (59,28 eura).

Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Kamila Borosa, analytika X-Trade Brokers, najväčšou mierou k tomu prispel americký prezident Donald Trump, ktorý v pondelok opäť vyzval OPEC, aby to nepreháňal so znižovaním ťažby. Svojím vyjadrením poslal ceny ropy Brent nadol, hoci v priebehu týždňa napokon ropa väčšinu zo strát vymazala. Trumpova výzva totiž neznamená, že OPEC automaticky dodá na trhy viac ropy, čo vrátilo na trh s ropou pozitívnu náladu. Navyše, americké zásoby ropy v predošlom týždni prudko klesli o 8,6 milióna barelov, čo ešte viac podporilo rast ropy v druhej polovici týždňa.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Priemerné ceny palív u nás sa v týždni do 25. februára vybrali nahor. Benzín aj diesel svorne zdraželi o dva centy. Vývoj eurových cien palív v Rotterdame išiel v stopách ropy. V priebehu prvých štyroch dní klesla cena tony benzínu o 16 eur a dieselu o tri eurá. Vzhľadom na omeškanie maloobchodných cien oproti medzinárodným Boros očakáva v najbližších dvoch až troch týždňoch pokračovanie zdražovania. Benzín by mal stúpnuť o tri až štyri centy, diesel o dva až tri centy.

V priebehu jedného týždňa sa rozdiel v cenách oproti rovnakému obdobiu predchádzajúceho roka zmenil. Kým v týždni do 18. februára sme tankovali benzín o 4,5 centu drahšie než vlani, o týždeň sa rozdiel zmenšil na 2,3 centu. Odstup v cenách dieselu sa opäť zväčšil: medziročný rozdiel sa zvýšil z 5,3 na 7,3 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková