Ilustračná snímka

Poradca Benzín a nafta: Blíži sa svetlo na konci tunela?

Foto: Dreamstime

13.5. 9:00 Ceny ropy v súčasnosti ovplyvňuje viacero rozporuplných faktorov a ich ďalší vývoj bude závisieť od rozhodnutí hlavných hráčov na poli geopolitiky. Odhadnúť, kam sa ceny pohnú, je momentálne takmer nemožné.

Ropné trhy zažili zmiešaný týždeň, i keď napokon ho ukončili s miernym poklesom. Severomorská ropná zmes Brent ukončila týždeň na úrovni 70,62 dolára za barel (62,89 eura) po minulotýždňovej zatváracej cene 70,93 dolára za barel (63,59 eura).

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Dreamstime

Podľa Lukáša Lipovského, analytika X-Trade Brokers, kolísanie ropy spôsobili rozporuplné faktory. Na jednej stáli tie, ktoré tlačia ceny nahor, keďže prinášajú možnosť nedostatku ropy na trhu. V prvom rade je to narastajúce napätie medzi Iránom a USA, keďže Washington nepredĺžil výnimku niektorým krajinám na dovoz iránskej ropy. Tlak na rast cien podporujú obavy z ďalšieho poklesu produkcie vo Venezuele, ako aj riziko poklesu ponuky ropy z Ruska pre súčasné problémy so znečistením ropovodu Družba.

Na druhej strane, ktorá tlačí ceny nadol, je politika Donalda Trumpa, v dôsledku ktorej USA zvýšili clá na dovoz čínskeho tovaru z 10 na 25 percent. To totiž zvyšuje riziko spomalenia globálneho hospodárskeho rastu, čo by viedlo k nižšiemu dopytu po rope a vykompenzovalo prípadný nedostatok ponuky ropy na trhu.

Medzi obidvoma stranami mince stojí vývoj zásob ropy v USA. Tie totiž minulý týždeň klesli takmer o štyri milióny barelov a rovnako sa znížili aj zásoby benzínu, destilátov a kerozínu. Aj ťažba v USA klesla o 100-tisíc barelov, dovoz o 722-tisíc barelov a export o 289-tisíc. Hoci tieto údaje sú podľa Lipovského pre ceny ropy pozitívne, pokles dovozu a využitia rafinérií môžu pôsobiť presne opačným smerom.

Maloobchodné ceny na Slovensku

Ceny palív v celej EÚ sa vyvíjajú odlišne, no v niektorých krajinách už poklesli. Priemerné ceny na našich čerpačkách v týždni do 6. mája stúpli. Benzín zdražel o 2,2 centu a diesel o 1,3 centu. Kým ropa sa drží v podstate na stabilnej úrovni, eurové ceny palív v Rotterdame sa vybrali nadol. Tona benzínu zlacnela o vyše 19 eur, dieslu o viac ako šesť eur za tonu. Na základe toho Lipovský predpokladá kozmetický pokles aj u nás. Benzín by mohol zlacnieť o jeden až dva centy, diesel do jedného centu.

V medziročnom porovnaní tankujeme za väčší peniaz ako v rovnakom čase minulého roka. Kým v týždni do 29. apríla sme tankovali benzín o 3,1 centu drahšie než vlani, o týždeň neskôr je drahší o 4,4 centu. V prípade nafty sa medziročný rozdiel kozmeticky zmenšil z 3,6 na 3,5 centu.

Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Vývoj priemerných cien palív v EÚ
Zdroj: EK, Dreamstime

Čo je ropa Brent

Ľahká ropa Brent pochádza zo Severného mora a obsahuje zhruba 0,37 percenta síry. Meno Brent je odvodené od názvu ropného poľa, ktoré mu spoločnosť Shell UK Exploration dala podľa druhu husi.

Podľa aktuálnej hodnoty ropy Brent sa určujú ceny dvoch tretín všetkej ropy obchodovanej na medzinárodných trhoch. Ropné krajiny v Európe, Afrike a na Blízkom východe často oceňujú svoju ropu práve podľa hodnoty Brent na Interkontinentálnej burze (ICE), ak ju predávajú na Západ. Cenu čierneho zlata určuje nielen množstvo vyťaženej ropy a dopyt, ale aj politická situácia v ropných krajinách.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia