Cesta autom na dovolenku je praktická, to nemôžu poprieť ani najväčší odporcovia tohto druhu dopravy. Môžete si so sebou, na rozdiel od lietadla, vziať viac vecí a v porovnaní s autobusom či vlakom, sa zasa môžete zastaviť, kde práve chcete.

Akýkoľvek neupevnený, či zle ukotvený predmet v aute sa v okamihu nárazu mení na nebezpečný projektil
Zdroj: Auto BILD

Má však i riziká, ktoré môžu mať, pri nesprávnom umiestnení a upevnení batožiny, mimoriadne nepríjemné následky. Každý si vie predstaviť, ako sa správa akýkoľvek voľne uložený predmet v interiéri počas zatáčania alebo brzdenia.

Pri náraze sa navyše táto situácia prudko zdramatizuje. Konkrétne pri čelnom strete s prekážkou v rýchlosti 50 km/h pod vplyvom zotrvačnej sily všetko vo vnútri pôsobí, akoby malo 30- až 50-krát vyššiu hmotnosť. To znamená, že zle uložený 25-kilogramový kufor, ktorý pri náraze vyletí zo zadnej časti auta, by sa mohol premeniť predmet vážiaci až 1,25 tony. A tomu už hlava, prípadne krčná chrbtica nemá šancu odolať.

Čoho sa teda držať, aby ste šťastne dorazili do cieľa vašej cesty a púť za oddychom sa nevymkla vašim predstavám?

1. Nikdy si nevykladajte nohy na palubovku

Vyložiť si počas jazdy nohy na palubnú dosku je extrémne nebezpečné. Aj nehoda v pomerne malej rýchlosti, ktorú je inak možné prežiť len s drobnými škrabancami sa v takomto prípade môže skončiť ťažkými zraneniami, ktoré môžu zanechať aj vážne trvalé následky
Zdroj: Auto BILD

Akokoľvek pohodlné auto máte, po istom počte kilometrov sa komfortná pozícia hľadá ťažko. Spolujazdci či spolujazdkyne na prednom sedadle si v takomto prípade zvyknú vyložiť nohy na prístrojovú dosku. Poloha je to iste príjemná, rozhodne je však extrémne nebezpečná. V prípade havárie totiž hlava a hrudník nenarážajú do mäkkého airbagu, ale do podstatne tvrdších nôh a kolien, ktoré sú práve nafukujúcim sa vankúšom vymrštené smerom nahor.

Vykladáte si nohy na palubnú dosku? Pravá noha spolujazdca bola pri náraze vymrštená z bedrovej jamky a sila nárazu bola tak silná, aby zlomila aj ľavé stehno a spôsobila prasknutie kĺbu.
Zdroj: Twitter/ @Ian Price

Telo v sedadle navyše podkĺzne pod pásmi, čo zasa môže viesť k poraneniam chrbtice. Ak teda pri havárii sedíte s nohami vyloženými na prístrojovke, ťažkým zraneniam sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete ani v prípade nehody, ktorá by inak nevyzerala príliš nebezpečne.