Cesta autom na dovolenku je praktická, to nemôžu poprieť ani najväčší odporcovia tohto druhu dopravy. Môžete si so sebou, na rozdiel od lietadla, vziať viac vecí a v porovnaní s autobusom či vlakom, sa zasa môžete zastaviť, kde práve chcete.
Má však i riziká, ktoré môžu mať, pri nesprávnom umiestnení a upevnení batožiny, mimoriadne nepríjemné následky. Každý si vie predstaviť, ako sa správa akýkoľvek voľne uložený predmet v interiéri počas zatáčania alebo brzdenia.
Pri náraze sa navyše táto situácia prudko zdramatizuje. Konkrétne pri čelnom strete s prekážkou v rýchlosti 50 km/h pod vplyvom zotrvačnej sily všetko vo vnútri pôsobí, akoby malo 30- až 50-krát vyššiu hmotnosť. To znamená, že zle uložený 25-kilogramový kufor, ktorý pri náraze vyletí zo zadnej časti auta, by sa mohol premeniť predmet vážiaci až 1,25 tony. A tomu už hlava, prípadne krčná chrbtica nemá šancu odolať.
Čoho sa teda držať, aby ste šťastne dorazili do cieľa vašej cesty a púť za oddychom sa nevymkla vašim predstavám?
1. Nikdy si nevykladajte nohy na palubovku
Akokoľvek pohodlné auto máte, po istom počte kilometrov sa komfortná pozícia hľadá ťažko. Spolujazdci či spolujazdkyne na prednom sedadle si v takomto prípade zvyknú vyložiť nohy na prístrojovú dosku. Poloha je to iste príjemná, rozhodne je však extrémne nebezpečná. V prípade havárie totiž hlava a hrudník nenarážajú do mäkkého airbagu, ale do podstatne tvrdších nôh a kolien, ktoré sú práve nafukujúcim sa vankúšom vymrštené smerom nahor.
Telo v sedadle navyše podkĺzne pod pásmi, čo zasa môže viesť k poraneniam chrbtice. Ak teda pri havárii sedíte s nohami vyloženými na prístrojovke, ťažkým zraneniam sa s najväčšou pravdepodobnosťou nevyhnete ani v prípade nehody, ktorá by inak nevyzerala príliš nebezpečne.