Mnohí motoristi v týchto dňoch ráno prišli k autu a našli si na ňom žltkastý prach. Nejde o bežný prach, ale o piesok, ktorý k nám doputoval zo Sahary. Tento fenomén sa u nás deje pravidelne, minimálne raz ročne. Ako informuje portál imeteo.sk, tenokrát je u nás už od začiatku pracovného týždňa a spadnúť by mal spolu s výdatnými zrážkami, ktoré by k nám mali doraziť postupne v priebehu dnešnej noci, ale najmä zajtrajšieho dňa. Auto teda teraz rozhodne neumývajte, neoplatí sa to. Čo však spraviť, keď už saharský piesok spadne?

Saharský piesok na aute.
Zdroj: Matej Kalina

Piesok pochopiteľne neovplyvní bezpečnosť auta, ibaže by vodič podobne ako v zime vyčistil len úzky priezor na čelnom skle. Odporúčame však nepustiť stierače ihneď, nakoľko stierače začnú pri mných automobiloch stierať povrch skla skôr, ako sa na neho dostane ostrekovacia kvapalina. To môže mať za následok jemné poškriabanie skla a predovšetkým poškodenie gumičiek stieračov. Preto je najvhodnejšie najprv na sklo naliať čistú vodu, trebárs z plastovej fľaše, a opláchnuť stierače. Až následne spustiť ostrekovač a stierače.

Pieskom bude pokryté celé vozidlo - áno, bude to saharský piesok. Nekontrolujte ho prstom, jeho jemné častice môžu zanechať drobné ryhy v krycej vrstve laku. Je to prach, je zo sahary, netreba sa ho dotýka. Rozhodne neradíme siahnuť ani po metličke a snažiť sa ho zbaviť „nasucho“. To už rovno zoberte do ruky šmirgeľ, nakoľko účinok na lak bude rovnaký: škrabance. A ak pritlačíte, môžu na aute zostať tažšie napraviteľné škody so všetkými dôsledkami, ktoré z toho plynú. 

Radšej piesok nechajte tam, kde je, a pri prvej príležitosti navštívte autoumyváreň. Neodporúčame automatické linky, keďže bez ohľadu na zvolený program nemusí stačiť ani zdvojené predumytie a rýchlo rotujúce kefy spolu s prachom vám urobia neželaný facelift laku. V tomto prípade je lepšie buď navštíviť „wapku“, alebo sa spoľahnúť na profesionálov. Ak sa rozhodnete pre vlastnú prácu, pred nanesením saponátu sa ubezpečte, že ste poriadne spláchli piesok. Ideálne je striekať vodu pod 45-stupňovým uhlom, ktorým bezpečne odplavíte prach. Dávajte si pozor, aby ste nezvolili príliš silný prúd, minimálne na začiatku umývania.

Najlepšou možnosťou sú profesionálne ručné umyvárne, kde vám trénovaný personál umyje auto a vie naň naniesť aj profesionálnu ochranu. To všetko sa v mnohých prípadoch dá stihnúť, kým budete v práci. Tu vám odporúčame neorientovať sa podľa ceny, ale výlučne podľa recenzií na internete alebo ideálne podľa referencií od dôveryhodných ľudí z vášho okolia. Medzi jednotlivými umyvárňami totiž môžu byť veľké kvalitatívne rozdiely, ktoré závisia aj od používanej kozmetiky. Drahá nemusí automaticky znamenať, že odvádza kvalitnú prácu, a naopak.