Ilustračná snímka. Foto: Soňa Zverková

Poradca Asociácia STK navrhuje zrušenie nálepiek

Foto: Soňa Zverková

28.9. 2017 10:00 Nálepky a osvedčenia sa stali duplicitnou povinnosťou zaťažujúcou štát aj motoristov. Navrhovaná zmena povedia k úspore finančných zdrojov a zníženiu administratívy. 

Národná asociácia staníc technickej kontroly (NA STK) navrhuje zrušenie kontrolných nálepiek pre autá. Podľa asociácie osvedčenia a kontrolné nálepky potvrdzujúce absolvovanie technickej a emisnej kontroly automobilu stratili zmysel.

"Národná asociácia STK navrhla ministerstvu dopravy ich zrušenie. Navrhujeme ponechať len vyznačený protokol o kontrole technického stavu ako jediný povinný doklad o vykonaní technickej a emisnej kontroly. Kontrola a evidencia áut je dnes plnohodnotne realizovaná prostredníctvom moderných informačných systémov," píše sa v stanovisku, ktoré dnes NA STK poskytla TASR. 

S návrhom Národnej asociácie STK, ako sa uvádza v stanovisku, sa stotožňuje aj ministerstvo vnútra, do ktorého pôsobnosti spadá Policajný zbor. Nálepky a osvedčenia sa stali duplicitnou povinnosťou zaťažujúcou štát aj motoristov. Navrhovaná zmena povedia k úspore finančných zdrojov a zníženiu administratívy. 

Národná asociácia STK očakáva pozitívny vplyv na motoristov, ktorým sa znížia náklady na absolvovanie technickej a emisnej kontroly a zrýchli sa jej celkový priebeh. Zároveň platí, že osvedčenia a kontrolné nálepky nemajú oporu v platných smerniciach Európskej únie. Zrušenie nálepiek je zásadnou pripomienkou NA STK k pripravovanej novele zákona o podmienkach prevádzky vozidiel v premávke na pozemných komunikáciách. 

"Asociácia dlhodobo upozorňuje na neštandardný postup ministerstva dopravy, keď sú súčasne v príprave dve novelizácie rovnakého zákona. Prvá novelizácia, o ktorej má v najbližšom období rokovať NR SR, má navyše zaviesť nekontrolovanú a nezodpovednú liberalizáciu trhu staníc STK," uvádza sa v stanovisku.

(TASR)

Diskusia  ()

Video

Diskusia