ikona

Poradca Veľký prehľad: Aplikácie, ktoré upozornia na radar

Foto: AUTO BILD

24.7. 2018 9:43 Keď veľa cestujete a máte naponáhlo, stane sa, že prekročíte rýchlosť práve na mieste, kde si vás „vyblyskne“ stacionárny radar. Predísť nemilej fotografii pomôžu aplikácie v smartfóne.

Cvak! Chvíľu ste nevenovali pozornosť rýchlostným obmedzeniam a už sa to stalo, zachytil vás radar a kamera si urobila fotografiu vášho auta. Neminie vás zloženka s pokutou v schránke. Prísť môže aj po niekoľkých mesiacoch, a to si už na svoj priestupok ani poriadne nepamätáte. Statický radar na krajnici spustí fotoaparát spravidla, ak prekročíte rýchlosť o viac ako päť až deväť kilometrov za hodinu. Keďže váš rýchlomer na prístrojovom paneli ukazuje o niečo vyššiu hodnotu, než je reálna rýchlosť, existuje celkom slušná rezerva. Niekedy však ani to nestačí.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: AUTO BILD

Radary okolo vlastného bydliska človek väčšinou dobre pozná, dokonca pozná aj miesta, kam chodia policajti stavať svoje prenosné zariadenia. Lenže v cudzom kraji, alebo dokonca v zahraničí je to nepredvídateľné. Na pomoc prichádzajú aplikácie v mobilných telefónoch, ktoré majú v sebe uložené databázy stacionárnych radarov, prípadne vodiči do nich aj online nahlasujú prenosné a mobilné radary. Zatiaľ čo antiradary sú vo väčšine krajín ilegálne, databázy radarov v mobiloch či navigáciách sú povolené.

„Zákon o cestnej premávke, ako aj zákon o policajnom zbore vyslovene nezakazuje používanie takýchto zariadení vo vozidlách. Stanovený je zákaz používania takých zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky, alebo ich umiestnenie vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie. Takisto umiestnenie takýchto zariadení musí byť také, aby bol výhľad z miesta vodiča zabezpečený za všetkých prevádzkových podmienok,“ vysvetlila Denisa Baloghová, hovorkyňa policajného prezídia. Hovorkyňa poukázala na to, že slovenská polícia o plánovaných miestach merania rýchlosti pravidelne informuje.

V Nemecku je priamo určené, že zakázané sú len zariadenia, ktoré rozlišujú radary na základe detekcie radarového alebo infračerveného signálu. Samozrejme, takmer v každej krajine je zakázané rušenie signálu. Aplikácie, ktoré upozorňujú na policajné radary sa teda môžu používať, rovnako ako dopravné informácie z rádia alebo online informácie z navigačného zariadenia.

Väčšina z nich pracuje tak, že na základe GPS súradníc určia pozíciu a rýchlosť vozidla a ak sa to blíži k miestu merania rýchlosti, upozornia vodiča pípaním alebo blikaním. Aplikácie, ktoré využívajú dátové pripojenie, môžu mať aj komunitné služby, keď si sami vodiči zdieľajú upozornenia na policajné hliadky a podobne.

Ak sa vodič riadi podľa informácií z takejto aplikácie, zvyšuje to bezpečnosť premávky a zabezpečuje dodržiavanie rýchlostných obmedzení podobne, ako keď vozidlo dokáže čítať dopravné značky a pri prekročení rýchlosti na to upozorní vodiča. Vybrali sme niektoré z najznámejších bezplatných aplikácií na varovanie pred radarmi, ktoré uvádzame v krátkom prehľade.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: AUTO BILD

Zelená vlna

Kompletný dopravný servis zameraný hlavne na Slovensko. Zobrazuje policajné hliadky, nehody aj radary, a to aj na mapovom podklade. Spolieha sa aj na silu komunity a nahlasovať udalosti môžu aj samotní vodiči, ale hlavným zdrojom informácií je profesionálne dopravné spravodajstvo RTVS. Má jednoduchú grafiku aj ovládanie, čo je za volantom výhoda. Nie je prepojená s navigáciou, takže zobrazuje udalosti v okolí, nie na trase.

iSpeedCam

Má rozsiahlu databázu rýchlostných kamier, ktorá pokrýva Európu, USA, Áziu aj Austráliu. Fixné databázy si môžete upravovať a tiež si vyberať, ako budete varovaný, akým zvukom a s akým predstihom pred radarom. Podporuje grafické sledovanie trasy na Google Maps. Zaznamenáva rozličné štatistické údaje z vašej jazdy, vrátane času jazdy a priemernej rýchlosti. Čiastočne funguje aj bez pripojenia k internetu.

Speed Cameras bigDream

Mapa s jednou databázou stacionárnych radarov a druhou dynamickou, ktorú obsluhuje a dopĺňa komunita pre mobilné radary. Ak umiestníte do mapy nejaký radar, musí ho skontrolovaťa potvrdiť komunita, čo môže v našich podmienkach, kde nie je veľmi zastúpená, spôsobovať redšie pokrytie informáciami. Klasické varovania pred prekročením rýchlosti a spolupráca aj so Streetview od Googlu.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: AUTO BILD

TomTom Speed Cameras

Aplikácia nezávislá od navigácie TomTom varuje vodičov pred pevnými aj mobilnými radarmi a dopravnými zápchami. Ukazuje povolenú rýchlosť a varuje výstražným zvukom, ak je rýchlosť auta vyššia. Funguje v 36 štátoch (vrátane Slovenska) a komunita, ktorá ju používa, má už vyše 5 miliónov členov. Dopravnú situáciu dokáže zobraziť aj na mape, hoci nejde o navigáciu. Potrebuje neustále internetové pripojenie.

Radar Beep

Aplikácia varuje pred radarmi mobilnými aj stacionárnymi, upozorňuje na semafory a nebezpečenstvá na ceste. Upozorňuje s predstihom, ktorý je závislý od rýchlosti auta. Radar zobrazuje na mape s odpočítavaním vzdialenosti. Aplikácia má funkciu, ktorá ju zapína okamžite, ako zachytí bluetooth vášho auta, celkom automaticky prebiehajú aj aktualizácie. Vo verzii zadarmo bežia otravné reklamy.

Speedometer Sygic

Upozorní na radary, policajné hliadky, nebezpečenstvá na ceste a prekročenie rýchlosti. Obsahuje vyše 50 000 stacionárnych radarov v databáze, ktorá je dostupná aj offline. Navyše vytvára knihu jázd, má funkciu head-up displeja a dáta nečerpá len z komunity, ale aj od prémiových poskytovateľov. Možno prepojiť aplikáciu aj s inými mapami, napríklad Google Maps. Má pokrytie v 130 krajinách.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Sygic

Waze

Či ide o zápchu, nehodu, policajnú kontrolu, alebo radar, Waze vie všetko. Spolieha sa na jednu z najväčších komunít. Ide o plnohodnotnú online navigáciu, ktorá sa po načítaní trasy dá do istej miery používať aj offline. Mapy sú aktualizované v reálnom čase a všetko je bezplatné. Dopravné informácie z Waze používajú často aj renomované dopravné servisy. Môžete si organizovať vlastné skupiny, získavať body a vylepšenia.

Radardroid Lite

Vo verzii Lite už plnohodnotne varuje pred radarmi zvukovým aj vizuálnym signálom. Databáza radarov je presná, ale musí byť pravidelne aktualizovaná. Dopravnú situáciu zobrazuje na mapách, ale dokáže pracovať aj na pozadí. Aplikácia je kompatibilná s niektorými navigačnými programami. Vyžaduje mobilné dáta. Platená verzia Pro (5,99 eura) dokáže vyhľadať aj voľné parkovisko.

Radarbot Free

Pevné rýchlostné radary, tunelové kamery, semafory (kamery v semaforoch) a mobilné radary. Radarbot vás upozorní na všetky rýchlostné obmedzenia. Aktualizácia beží každý deň, nie je povinná žiadna registrácia. Štyri režimy vizualizácie, možnosť integrácie do GPS navigácie (výrobca udáva, že akejkoľvek). Komunita má 4 milióny vodičov v 150 krajinách. Funguje cez Android Auto.

Zdroj: Redakcia AUTO BILD
Diskusia  ()

Video

Diskusia