ikona

Poradca Antiradar: Tvrdé zákazy a likvidačné pokuty

Foto: Soňa Zverková

16.11. 2018 9:45 Pokuta za rýchlosť málokoho poteší, no nikto predsa vodiča nenúti porušiť zákon. Napriek tomu majú antiradary svojich prívržencov. Po novom však nie je zakázané len ich používanie, ale aj predaj.

Antiradary sú medzi motoristami, ktorí radi šliapu na plyn, veľmi obľúbené. Ešte vlani sme tu mali naozaj zaujímajú právnu situáciu, ktorá síce umožňovala predávať aj vlastniť antiradar, nesmel sa však používať. Inými slovami, ak ho niekto chcel mať, mohol si ho kúpiť a kochať sa ním doma vo vitríne.

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Soňa Zverková

Tento rok sa s príchodom nového zákona o podmienkach prevádzky vozidiel situácia radikálne zmenila. Novinkou je samostatný paragraf, ktorý definuje celý rad zákazov súvisiacich s vozidlami. A súčasťou tohto paragrafu je aj ustanovenie venované práve antiradarom.

Podľa neho „je zakázané uvádzať na trh alebo sprístupniť na trhu v Slovenskej republike, alebo ponúkať technické prostriedky a zariadenia určené do cestných motorových vozidiel, ktoré nie sú súčasťou výbavy motorového vozidla a ktoré umožňujú odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky“.

Antiradarom sa venuje aj zákon o premávke. Ten zakazuje nielen jeho používanie, ale aj umiestnenie spôsobom, ktorý použitie umožňuje. Ak antiradar používate, zaplatíte 150 eur pekne na drevo. Ak ho máte v aute pripravený na použitie, čiže takpovediac na dosah ruky, počítajte s pokutou 100 eur.

Navigácie s funkciou antiradaru v sivej zóne

Do rovnakej kategórie spadajú u nás aj mobilné aplikácie upozorňujúce na radary, i keď formulácia umožňuje rôznu interpretáciu: „Používanie technických prostriedkov a zariadení, ktorých činnosť umožňuje odhalenie alebo ovplyvňovanie funkcií technických prostriedkov používaných pri plnení úloh na úseku výkonu dohľadu nad bezpečnosťou a plynulosťou cestnej premávky alebo ich umiestnenie vo vozidle spôsobom, ktorý umožňuje ich použitie, je zakázané.“

Ilustračná snímka
Ilustračná snímka
Zdroj: Soňa Zverková

Keďže ide o nové technológie, pohybujú sa v právnej sivej zóne a ich používanie je neraz nejasné. A to platí nielen pre Slovensko, ale situácia nie je vyjasnená ani v zahraničí, napríklad, v Nemecku. Teoreticky však pokutu môžete dostať aj za aplikáciu s funkciou antiradaru resp. aj za navigáciu s vyhľadávaním tzv. bodov záujmu, konkrétne radarov.

Podľa ÖAMTC sú GPS navigácie s takýmito funkciami zakázané Bosne a Hercegovine, Macedónsku, Írsku, Bielorusku, vo Francúzsku a na Cypre. Nejasná právna situácia vládne v Bulharsku, preto pri ceste počítajte radšej s horšou možnosťou, čiže s úplným zákazom. Naproti tomu sú povolené v Belgicku, Dánsku, Fínsku, Holandsku, Chorvátsku, Luxembursku, Maďarsku, Nórsku, Portugalsku, Rusku, Slovinsku, Srbsku, Španielsku, Taliansku, vo Švédsku a Veľkej Británii.

Ako je to u susedov

V Česku je situácia oveľa benevolentnejšia než u nás. Výslovne sú totiž zakázané len antiradary, ktoré znemožňujú meranie (rušičky) alebo inak ovplyvňujú činnosť policajného zariadenia. Pasívne prístroje, ktoré len na základe prijatého signálu z policajného radaru informujú vodiča, sú u našich susedov legálne a nič nebráni ich používaniu.

V Rakúsku sú zakázané všetky prístroje, ktoré na základe radarových vĺn rozpoznávajú aktívne policajné radary. Ich použitie vás vyjde poriadne draho: pokuta sa môže vyšplhať až na 4 000 eur. Aplikácie a zariadenia na báze GPS, ktoré využívajú databanku radarov alebo vyhľadávajú tzv. body záujmu, čiže aj radary, sú povolené a za ich použitie vám nič nehrozí.

V Nemecku je situácia nejasná. Podľa portálu zameraného na pokuty, ktorý založil právnik Mathias Voigt, sú samostatné antiradary, čiže prístroje s jedinou funkciou, ilegálne a polícia ich môže dokonca skonfiškovať. Navigácie s funkciou antiradaru síce možno používať, vodič však musí túto funkciu vypnúť. V opačnom prípade mu hrozí rovnaký postih ako za samostatný antiradar. Používanie mobilných antiradarových aplikácií je veľmi nejasné a hoci ich zákon výslovne nezakazuje, pri cestnej kontrole môžete, ale ani nemusíte dostať pokutu. Tá je vo všetkých prípadoch 75 eur.

Švajčiarsko je v súvislosti s antiradarmi nekompromisné. Všetky prístroje, ktoré upozorňujú na mobilné alebo pevné radary, sú striktne zakázané. Do tejto kategórie spadajú aj GPS navigácie s aktivovanou funkciou vyhľadávania radarov. Pozor, zakázaná je aj akákoľvek kombinácia prístrojov, napríklad, navigácia v mobilnom telefóne alebo notebooku, ak ponúkajú funkciu upozorňovania na radary. Akonáhle švajčiarska polícia vodičovi preukáže, že táto funkcia bola aktivovaná, hrozí mu pokuta minimálne 200 eur.

Zdroj: Soňa Zverková
Diskusia  ()

Video

Diskusia