Odstraňujete pri výmene pneumatík kamienky, ktoré sa zachytia v ich dezéne? My sme spravili online rešerš za vás a zistili sme, čo si o tomto úkone myslia odborníci. V skratke sa dá povedať, že existujú dva tábory, z ktorých jeden má prevahu. Väčšinový názor na stránkach výrobcov pneumatík či rôznych fórach hovorí, že kamienky z dezénu treba pred uskladnením odstrániť. Môžu totiž zbytočne deformovať dezén pneumatiky a tým znižovať jej funkčnosť, no zároveň majú potenciál aj škodiť jazdným vlastnostiam tým, že upchávajú kanáliky, ktoré majú na starosti odvádzanie vody.

Anketa
Odstraňujete kamienky z dezénu pneumatiky pri prezúvaní?
  • 79%
  • 9%
  • 12%

Názor, ktorý sa vo fórach tiež objavuje, no v menšom zastúpení, hovorí, že ktokoľvek sa tejto aktivite venuje, stráca čas, pretože po prejdení prvých kilometrov kamienky samé vypadnú a, naopak, pneumatika si nachytá ďalšie. Aj toto je validný argument, my by sme však z vlastných skúseností dodali, že niektoré kamienky sa z dezénu ťažko uvoľňujú cielene a pomerne veľkou silou, je preto možné, že pri bežnej jazde jednoducho neodletia. V každom prípade nás zaujíma, aký je váš názor. Čistíte vaše pneumatiky po prezúvaní do takých detailov, že odstraňujete kamienky z dezénu, alebo je to podľa vás zbytočné? Dajte nám vedieť vašim hlasom v ankete, ale svoj názor pokojne vyjadrite aj nižšie v diskusii či vo facebookových komentároch.

Skúsenosť autora

Keď som na začiatku tejto zimnej sezóny prezúval z letných na zimné pneumatiky, nedalo mi to a všetky kamienky som z pneumatík odstránil. Trvalo to síce pomerne dlho, no pri práci som si všimol, že viaceré boli pomerne veľké a kanáliky na odvod vody úplne upchávali. Logicky si myslím, že tým pádom sa zhoršuje schopnosť pneumatík vyrovnať sa s nebezpečným aquaplaningom a to hovoria aj niektoré webové stránky výrobcov. Príde mi užitočné sa takto o pneumatiku postarať najmä kvôli tomu, aby drobné kamienky niekoľko mesiacov zbytočne nedeformovali jej dezén.

Odstraňovanie kamienkov z letnej pneumatiky skrutkovačom.
Odstraňovanie kamienkov z letnej pneumatiky skrutkovačom.
Zdroj: Filip Kadlečík

Na viacerých fórach som sa neskôr dočítal, že kamienky by sa mali odstraňovať niečim mäkkým - skloňovali sa napríklad drevené špajdle - aby sa predišlo ešte väčšiemu poškodeniu dezénu. Ja som použil starší plochý skrutkovač a dával som si pozor, aby som pneumatiku nepoškodil. Mimochodom, nakoniec som pneumatiky detailne vyčistil, na čo možno niektorí vodiči zabúdajú, alebo sa im do toho nechce. Začiatkom leta, keď si na svoje auto obujú lesklé a čisté disky bez známok špiny, si však poďakujú.