"Kto kýcha, je dočasne oslepený.", týmto dôležitým tvrdením začína svoje odporúčania nemecký ADAC a dodáva, že nejde o žiadne preháňanie. Ak pri silnejšom kýchnutí šoférka či šofér zavrie oči povedzme na jednu sekundu, v praxi to znamená, že pri rýchlosti 50 km/h za ten čas prekoná vzdialenosť 14 metrov. Ďalšie obmedzenie môže prísť pri hľadaní zapadnutých vreckoviek. Ani neviete ako a 30-40 metrov v obci môžete prejsť absolútne nekoncentrovane.

ADAC zároveň varuje aj pred neuváženým užívaním liekov potláčajúcich symptómi alergie. Tie by ste pre istotu radšej mali konzultovať so svojim lekárom. Aj dnes sa totiž v obmedzenom množstve prípadov môže stať, že negatívne ovplyvnia schopnosť sústrediť sa. Ak sa vás to týka, navštívte lekára, v súčasnosti už tento stav nie je nutný.

Pokiaľ patríte medzi ľudí so silnými alergickými reakciami, mali by ste v aute dodržiavať tri jednoduché zásady a vypestovať si jeden prospešný zvyk:

  • Udržujte svoje vozidlo v čistote, váš nos sa vám za to poďakuje.
  • V čase, keď na sebe cítite prejavy alergie, si nachystajte vreckovky tak, aby ste ich mali po ruke.
  • Zároveň by ste sa mali vyhýbať tomu, aby ste otvárali okná. Dobre udržiavané vozidlo totiž dokáže vašu alergickú reakciu mierne upokojiť.

Za to, že sa vám v uzavretej kabíne uľaví od symptómov alergie, môžete vďačiť predovšetkým peľovému filtru, ktorý čistí vzduch plynúci do interiéru vozidla. Najmodernejšie autá už dnes majú aj filter, ktorý dokáže zachytiť aj samotné alergény. Neplatí to však vtedy, ak oň nie je náležite postarané. Preto ak patríte medzi alergikov, mali by ste si vypestovať zvyk, že minimálne dvakrát do roka skontrolujete a vyčistíte peľový filter, prípadne ho vymeníte za nový, ak to bude potrebné.

Peľový filter má za úlohu filtrovať vzduch vháňaný do kabíny automobilu.
Zdroj: Denis Milo

Kabínový filter je komponent, ktorý bežne stojí v rozmedzí od 10 po 20 eur, no ľudia o ňom často ani netušia, resp. jeho servis podceňujú. Jeho výmena pritom nie je finančne náročná a môže vám priniesť obrovskú úľavu v čase, keď ju potrebujete. Manipulácia s peľovým filtrom je spravidla veľmi jednoduchá a väčšinou k tejto činnosti netreba použiť ani žiadne extra náradie. Viac sa o nej dočítate v manuáli vášho vozidla.