Čoraz viac vodičov sa zaujíma o elektromobily. Už neplatí, že dokážu prejsť iba 200 kilometrov, pretože ich batérie sú čoraz väčšie a práve tento fakt zrejme vzbudzuje u ľudí dôveru. Zatiaľ čo kapacita batérie rastie, strach vodičov z dojazdu klesá.

Napriek tomu je dojazd pri kúpe e-auta stále veľkým problémom. Predsa len, ako presúvadlo pre dochádzajúcich sú už e-autá dobré. Niektoré sú vhodné aj na cesty na dlhé vzdialenosti, pretože sa dajú v krátkom čase opäť plne nabiť pomocou vysokovýkonných rýchlonabíjacích staníc.

Mohlo by vás zaujímať:

Čo ak však svokra cez víkend požiada o návštevu na druhom konci republiky? Alebo prichádza každoročná dovolenka v krajine, ktorá nemusí byť nevyhnutne susednou? Potom by veľkosť batérie nemala nútiť vodiča k prestávke v nabíjaní každých 200 kilometrov. V záujme šetrenia elektrickej energie sú už k dispozícii špeciálne pneumatiky pre e-autá, ktoré znižujú valivý odpor.

Odolnosť proti vetru funguje pre elektrické auto ako brzda

Pri vysokej rýchlosti však platí pravidlo: odpor vetra je nepriateľom pohybu! Čím rýchlejšie ide auto po diaľnici, tým viac nám energiu požiera neviditeľná stena pred čelným sklom. Pre dojazd je to však nevyhnutné, najmä ak si cestou nechcete robiť príliš veľa prestávok pri nabíjaní. Najmä pri elektromobiloch je dojazd extrémne závislý od rýchlosti.

Od 80 km/hod krivka spotreby dramaticky stúpa. A pri rýchlosti 130 km/h? Auto Bild vyslal na diaľničné cesty 36 moderných elektromobilov – od malých áut až po superšportiaky. Dôležité zistenie - dojazd znižuje aj nízka vonkajšia teplota. Testovacia jazda v Cupre Born prebiehala pri teplote okolo 2,5 stupňa Celzia. Tu sú výsledky testov elektrických áut pri rýchlosti 130 km/hod.

Mazda MX-30

140 km

Mazda MX-30
Zdroj: Auto Bild

Mazda zámerne postavila elektromobil s malou batériou. Myšlienkou bolo, že väčšina ľudí len zriedka dochádza viac ako 50 kilometrov denne. MX-30 má so sebou zodpovedajúcu nízku hmotnosť batérie, váži 300 kilogramov a pri kapacite 35,5 kWh ukladá sotva polovicu energie ako iné batérie pre e-automobily. Preto môže MX-30 prejsť po diaľnici len 140 km.