Motorový olej má v aute nevyhnutnú funkciu. Aby motor a jeho súčasti fungovali čo najlepšie a najdlhšie, je nevyhnuté, aby bol olej v požadovanej kvalite. Jeho hlavnou úlohou je zabezpečovať mazanie, no časom a najazdenými kilometrami, sa znehodnocuje. Je potrebné dbať na jeho včasnú výmenu, aby sme predišli poškodeniu jednotlivých mechanických komponentov.

Olejová vaňa a filter.
Zdroj: Nina Pánska

Výber správneho typu je dôležitý a je nutné sa riadiť odporúčaním výrobcu automobilu. Ten vždy uvádza niekoľko možností, ktoré sú použiteľné, pre konkrétny model auta. Špecifikácie označujú jeho viskozitu (napríklad 5W), ale aj to, do akého podnebného pásma je určený. Vo všeobecnosti však platí, že je dobré využívať taký typ oleja, ktorý sa vo vozidle už nachádzal.

Prax odborníkov ukázala jeden nezvyčajný jav. Auto si niekedy samo vyberie, ktorý druh sa mu páči. Stáva sa, že majiteľ zmení značku náplne a vozidlo začne "žrať" olej. Alebo naopak, ak sa vozidlo stretávalo s takýmto problémom, po zmene značky sa odstráni. Môže to byť dané tým, že jeho zloženie od rôznych výrobcov, sa mierne odlišuje a niektoré môže vozidlu vyhovovať viac, alebo menej.

Výmena náplne oleja by sa mala realizovať vždy aspoň raz za rok, aj pri slabom nájazde kilometrov. Majitelia, ktorí si na technickom stave svojho dopravného prostriedku dávajú záležať, menia olej vždy skôr, ako sú nastavené intervaly od výrobcu. Tento servisný úkon patrí k tým, na ktorých sa rozhodne neoplatí šetriť a auto sa vám za pravidelné včasné výmeny odvďačí.

Mohlo by vás zaujímať: