Mnoho ľudí čaká na nové auto niekoľko mesiacov, v niektorých prípadoch, keď má výrobca sťažené podmienky, to môže byť aj celý rok. Keď konečne dostanú do rúk svoje vysnívané auto, logicky sa na prvé kilometre s autom tešia. Ale napriek netrpezlivosti či neustálemu rozvoju automobilových technológií treba prvých pár tisíc kilometrov jazdiť opatrne.

Aspoň prvých 1 000 kilometrov by ste mali jazdiť plynulo

Presný kilometrický údaj, počas ktorého je auto v zábehu, by vám mal poskytnúť priamo výrobca. Rýchlejšej jazde alebo vyššej záťaži motora sa treba vyhýbať minimálne prvých 1 000 alebo 2 000 kilometrov. Osobitnú pozornosť by ste mali venovať otáčkam motora. V uvedenom počiatočnom intervale by ste pri zošliapnutí plynového pedála nemali prekročiť (ak je to možné) 4 500 ot./min. pre benzínový motor, v prípade naftového agregátu sa odporúča maximálne 3 500 ot./min.

Výrobcovia automobilov odporúčajú, aby šoféri prvých tisíc kilometrov jazdili s novým autom čo najpokojnejšie. Motor by nemali hnať do vysokých otáčok, vyhnúť sa treba aj nadmernému zrýchľovaniu či náhlemu brzdeniu. V kritických situáciách samozrejme zasiahnuť musíte aj prudšie. Ak chcete, aby si motor zvykol na budúce pracovné podmienky, je dobré jazdiť v rôznych režimoch a nezapínať tempomat, kvôli ktorému motor môže troška zlenivieť. Tiež by sme vám chceli odporučiť, aby ste si svoje nové auto najprv osvojili a naučili sa, ako správne používať nainštalované asistenčné systémy.

Pozornosť si zaslúžia aj tlmiče, brzdové doštičky a pneumatiky

V priebehu prvých tisíc až dvetisíc kilometrov je tiež potrebné venovať pozornosť zábehu tlmičov a pružín. Nové tlmiče sa správajú tvrdšie, takže v tomto čase je rozumné vyhýbať sa nekvalitným cestám a výmoľom, aj keď sa to v určitých oblastiach Slovenska jednoducho nedá. 

Peugeot e-2008 GT Pack.
Zdroj: Marek Pokrývka

Svoju dobu adaptácie vyžadujú aj brzdové doštičky, ktoré musia správne zapadnúť do brzdových kotúčov. Brzdový systém na dosiahnutie optimálnej účinnosti potrebuje spravidla 300 až 500 kilometrov, tento údaj platí aj pri výmene brzdových doštičiek. Úplne nové pneumatiky tiež potrebujú najmenej 200 alebo 300 kilometrov na to, aby získali ideálnu trakciu. Vtedy sa z nich odstráni vrchná vrstva a tak môžu zabezpečovať vozidlu ideálny kontakt s vozovkou.

Čomu sa pri zábehu nového auta vyhnúť v 6 krátkych krokoch:

  • Nepodceňujte užívateľskú príručku, nájdete v nej všetky podrobnosti
  • Vyhýbajte sa príliš krátkym vzdialenostiam, výlet s autom by mal byť úmerný zohriatiu motora
  • Netlačte plynový pedál na podlahu
  • Neprovokujte zbytočne obmedzovač otáčok
  • Na brzdu dupnite iba v nevyhnutných prípadoch
  • Nezabúdajte na jazdu v mestskej premávke, motor si tak zvykne na variabilnú rýchlosť