Výmena sviečok
Denis Milo
Denis Milo

Badge photostory Ako vymeniť zapaľovacie sviečky? Jednoduchý návod: Ide to aj lacno, rýchlo a hlavne doma

Foto: Denis Milo

15.8. 8:45 Pre niektorých jednoduchá záležitosť, pre iných pracná oprava. Pozrite sa na podrobný návod ako vymeniť zapaľovacie sviečky doma a lacno.

Výmena zapaľovacích sviečok patrí medzi veľmi jednoduché opravy, ktoré zvládne každý schopný domáci kutil. Ak vás už omrzelo voziť auto do servisu zakaždým, keď sa vyskytne nejaký drobný problém, sledujte našu kategóriu „Poradca“, v ktorej si postupne preberieme všetky jednoduché opravy a riešenia problémov automobilov a ich motorov, ktoré zvládnete bez akýchkoľvek ťažkostí aj sami doma. 

Novodobým trendom automechanikov je prirážka na autodiely. To znamená, že pokiaľ doveziete auto do servisu, nezaplatíte len za prácu a diely, ale aj niečo navyše. Ide o to, že každý automechanik chce prilákať zákazníkov na nízke ceny. 

Zákazník tak príde, zaplatí si za poškodený komponent povedzme 100 eur, pričom automechanik si za prácu vypýta 20 eur. Málokto však vie, že reálna cena novej súčiastky často nebýva 100 eur, ale 80, a zvyšných 20 eur si v autoservise prirátali ako prirážku k dielu. Cieľom je vyvolať dojem, že daná cena za prácu je najnižšia v okolí. Servis tak nezarobí len 20 eur, ktoré ste zaplatili za prácu, ale 40 eur a vy odchádzate so svojim opraveným autom s úsmevom a pocitom, že vás oprava vyšla pomerne lacno. Vráťme sa však k téme. 

Kedy je potrebné zapaľovacie sviečky vymeniť

Zapaľovacia sviečka zapaľuje stlačenú zmes paliva a vzduchu vo valci pomocou elektrickej iskry. Narozdiel od žhaviacej sviečky pracuje zapaľovacia sviečka neustále a tak môžeme ľahšie odhaliť jej opotrebovanie či poškodenie. 

Sviečka
Zdroj: Denis Milo

 Nefunkčnosť zapaľovacích sviečok možno otestovať rôznymi spôsobmi. Ak totiž niektorá zo zapaľovacích sviečok nefunguje, prejaví sa to vyššími vibráciami a charakteristickou zvukovou kulisou spôsobenou chodom motora na menej valcov. 

Ďalší spôsob, ktorým je možné otestovať funkčnosť sviečky, je vytiahnuť z jednotlivých cievok patriacich zapaľovacím sviečkam káblové koncovky pri naštartovanom motore na voľnobehu. Pokiaľ vytiahnete káblovú koncovku z cievky patriacej nefunkčnej zapaľovacej sviečke otáčky motora ostanú nezmenené. Ak by ste tak urobili pri funkčnej sviečke, otáčky motora by klesli. 

Taktiež je možné otestovať zapaľovaciu sviečku tak, že ju vymontujete z motora, pripojíte na zdroj elektrickej energie a priložíte na hlavu motora. Po spustení motora začnú v prípade dobrej sviečky preskakovať medzi elektródami iskry. 

Ako vymeniť zapaľovacie sviečky

Sviečky
Zdroj: Pixabay

Zapaľovacie sviečky sú zariadenia, ktoré sa nachádzajú v hlave valcov zážihových motorov, pričom na jeden valec pripadá jedna zapaľovacia sviečka. Existujú aj výnimky, napríklad motory značky Alfa Romeo, označené ako Twin Spark, ktoré obsahujú 2 zapaľovacie sviečky na 1 valec. Je tu však malý rozdiel. Pri 8 ventilových motoroch Twin Spark sú obe sviečky rovnako veľké, no pri 16 ventilových agregátoch je  jedna menšia a druhá väčšia. 

Podrobný postup o výmene zapaľovacích sviečok nájdete na ďalšej strane článku.

Denis Milo
autor Denis Milo
Diskusia  ()

Video

Diskusia