Kúpa auta z druhej ruky nie je žiadna prechádzka rúžovou záhradou, už z princípu totiž predstavuje riziko. Keď si totižto kupujete nové auto, predpokladáte, že zo zárukou neprídu žiadne technické nedostatky. Pri jazdenkách je to ale o čosi zložitejšie, teda ak nepoznáte dobre predchádzajúceho majiteľa a jeho príbeh s autom. Vo mnohých prípadoch ponúkajú ľudia svoje autá na predaj pred nutným väčším servisným zásahom, ktorý sa už vzhľadom na jeho zostatkovú hodnotu majiteľovi nemusí vyplatiť, resp. je neprimerane finančne náročný.

Ako si vybrať tú správnu jazdenku? Pri stúpajúcich cenách si treba dávať pozor na tieto nedostatky
Zdroj: Auto Bild

V týchto prípadoch ide väčšinou o nákladnejšie alebo zložitejšie opravy, ako je napríklad kompletná výmena rozvodovej sústavy pohonnej jednotky alebo turbodúchadla, ktorá býva odporúčaná pri konkrétnom kilometrovom nájazde. Ideálne je, ak vám ešte súčasný majiteľ povie všetky informácie o technickom stave auta a aj to, akým opravám sa nevyhnete a aké servisné úkony už má za sebou.

Nástrahy však môžu byť ukryté aj v iných detailoch. Ak chcete mať pri kúpe jazdeného vozidla väčšiu istotu, zodpovedajte si pred finálnym rozhodnutím 9 otázok, ktoré vám pomôžu získať aspoň základnú predstavu o konkrétnom vozidle. Ani tie však nemusia odhaliť každý nedostatok. Traduje sa, že pri kúpe jazdenky by ste so sebou mali mať automechanika, ktorý predmetné vozidlo preverí.

Nie každý však má dôveryhodný kontakt na takúto osobu a navyše, na mieste obhliadky nemusí byť priestor a čas na podrobnejšie zoznámenie s vozidlom, nehovoriac o chýbajúcom, špecializovanom vybavení. Bez neho je odhalenie zásadných technických nedostatkov vozidla komplikované až nemožné. Inak povedané, aj pri extra snahe a zodpovednom prístupe s automechanikom vám môžu na kupovanom aute ujsť podstatné chyby. Nehovoriac o to, že systém “pokus-omyl” pri osobných obhliadkach vás stojí čas a peniaze na cestu.

9 otázok, ktoré si treba položiť pred kúpou auta z druhej ruky

1. Akú históriu má auto za sebou? 

Ako si vybrať tú správnu jazdenku? Pri stúpajúcich cenách si treba dávať pozor na tieto nedostatky
Zdroj: Auto Bild

Odkiaľ auto pochádza? Koľko ľudí ho vlastnilo? Je po nehode? Sú najazdené kilometre pravé? Ak natrafíte na predajcu, ktorý vám vie povedať o aute všetky tieto informácie, vyzerá to dobre. Ak navyše hovorí pravdu a údaje sedia s tými, ktoré ste si dali overiť napríklad podľa VIN čísla, tak máte pred sebou zrejme seriózneho človeka. Ak je to naopak a nesedia vám napríklad spomínané kilometre na odometri, je najlepšie hneď odísť. 

2. Máte servisnú knižku?

Ako si dať pozor pri kúpe jazdenky?
Zdroj: Auto Bild

Ak práve nekupujete auto so starším rokom výroby, mohlo by mať servisnú knižku. Modernejšie vozidlá väčšinou disponujú aj takýmto dokumentom a krásne v nich vidno, kde a kedy bolo auto servisované a aké má za sebou opravy. Môžete tak napríklad zistiť aj to, ako často sa menil olej a či bol interval vykonávaný podľa požiadaviek výrobcu. Nikto nechce predsa doniesť domov 5-ročnú olejničku.