Len vy sami musíte vedieť, kedy je vhodná situácia na to, aby ste hmlovky zapli a kedy zas vypli. Máme pre vás pár tipov.

Poradca Ako správne používať hmlovky? Keď ich nevypnete v správnom čase, robíte častú a otravnú chybu

Foto: Profimedia

14.10. 8:00 Počas zníženej viditeľnosti, hmly, dažďa či hustého sneženia sa autá stávajú takmer neviditeľné. Pomôcť môže veľmi jednoduchá vec, hmlovky.

Použitie hmlových svetiel je povolené len za hmly, sneženia alebo dažďa. Žiaden zo zákonov však neudáva vodičovi povinnosť ich použiť za týchto podmienok. Toto rozhodnutie tak ostáva na šoférovi, no pokiaľ auto hmlovky má, mali by sa využívať. V niektorých situáciách dokážu skutočne pomôcť. Samozrejme treba myslieť aj na to, aby ste ich využívali správne. Kedy je teda vhodné hmlovky zapnúť a kedy zas nechať vypnuté?

Zadné hmlovky:

Hmlovky počas búrky nie sú tabu, treba ich však vypnúť hneď ako máte na dohľad iné vozidlo - tento vodič zbytočne oslňoval automobil idúci za ním (Zdroj: Filip Kadlečík)
Hmlovky počas búrky nie sú tabu, treba ich však vypnúť hneď ako máte na dohľad iné vozidlo - tento vodič zbytočne oslňoval automobil idúci za ním (Zdroj: Filip Kadlečík)
Zdroj: Filip Kadlečík

Ide o červené svetlá, umiestnené v zadnej časti automobilu, zvyčajne v svetlometoch. Automobil môže byť vybavený jednou alebo hneď dvoma zadnými hmlovkami. Ak vám po zapnutí zadných hmloviek svieti len jedno výraznejšie svetlo, nemusí to teda vždy znamenať, že je druhá hmlovka vypálená.

Podstatou týchto svetiel je umožniť vďaka svojej silnej svetelnosti a umiestnenia lepšiu viditeľnosť vášho vozidla počas nepriaznivého počasia. Možno ste už zažili kombináciu dažďa z diaľnicou. Ak áno, určite ste si všimli, že za oblakmi zvírenej vody nebolo autá takmer vôbec vidno. Za zníženej viditeľnosti navyše môže zvírená voda splývať s oblačnosťou na horizonte a neraz zbadáte auto idúce pred vami takmer na poslednú chvíľu.

Riešenie je pritom veľmi jednoduché, stačí zapnúť zadné hmlovky, ktorých silné červené bude viditeľné aj za takýchto podmienok. Zabúdať by ste ale nemali aj na to, kedy je potrebné ich vypnúť. Urobte tak vo chvíli ako sa k vám zozadu priblíži ďalšie auto. V tejto chvíli ste preň viditeľným a tak ho svetlo len zbytočne oslepuje. Po tom, ako sa auto stratí, môžete ich v prípade potreby a nezlepšenia viditeľnosti opäť zapnúť.

Predné hmlovky:

Predné hmlovky sú zvyčajne umiestnené v spodnej časti predného nárazníka, aby osvetlovaliaj krajnicu.
Predné hmlovky sú zvyčajne umiestnené v spodnej časti predného nárazníka, aby osvetlovaliaj krajnicu.
Zdroj: AUTO BILD

Ide o biele či žlté svetlá, ktoré sú zvyčajne umiestnené v spodnej časti predného nárazníku. Predné hmlovky zvyčajne osvetľujú aj miesta mimo vozovky, teda aj krajnicu, čo sa môže hodiť aj počas tmy na prázdnej neosvetlenej ceste. Môžu vám totiž pomôcť rýchlejšie vyhodnotiť rôzne nebezpečné situácie a tiež vyhnúť sa včas stretu so zverou. Pokiaľ sa ale na ceste oproti objaví automobil, hmlovky v takomto prípade vypnite.

Len vy sami musíte vedieť, kedy je vhodná situácia na to, aby ste hmlovky zapli a kedy zas vypli. Pozor si však dávajte na neoprávnené a bezvýznamné používanie týchto svetiel, napríklad ako náhradu za denné svietenie. V každom prípade za porušenie pravidiel o používaní hmlových svetiel môžete dostať pokutu vo výške 30 eur.

 

Diskusia  ()

Video

Diskusia