V tomto zmysle má doma každý správny majster starý motorový olej, ktorý možno kúpil za dobrý peniaz. Preto je na mieste otázka, ako dlho vydrží otvorený, kým ho spotrebujete? V priemere sa toto obdobie prežívania na poličke pohybuje od troch do piatich rokov, v závislosti od prísad a typu samotného oleja. Ten môže byť syntetický, polosyntetický alebo minerálny - čo neviete z hlavy, vyčítate z obalu. Ak olej napríklad obsahuje zložky železa alebo medi, bude oxidovať o niečo rýchlejšie. Takýto druh je vhodné spotrebovať do 6 mesiacov od otvorenia. 

S kúpou oleja v samostatnej réžii môžete ušetriť hneď dvakrát. Ako na to? Všetko je o správnom skladovaní. Olej by mal byť uschovaný v miestnosti bez priameho slnečného žiarenia, v ktorej sa teplota počas roka približuje izbovej teplote. Práve extrémne teplotné zmeny môžu ovplyvniť schopnosť oleja účinne mazať motor vo vozidle. Príliš nízka teplota by zasa mala za následok tvorbu usadenín. Ak fľašu náhodou nezavriete úplne, olej pri kontakte s vlhkosťou alebo prachom môže vytvárať usadeniny a pevné častice, ktoré sa už v živote nerozpustia. 

Starý motorový olej.
Zdroj: Auto Bild

Malý tip: Pred použitím alebo naliatím oleja do motora by ste určite mali skontrolovať jeho štruktúru a farbu. Obe vlastnosti by mali byť rovnaké ako v deň, keď ste plastovú fľašu otvorili po prvý raz. Z hľadiska spotreby v garáži najdlhšie prežije také príslušenstvo, ako je chladiaca a brzdová kvapalina, kontaktný sprej (napríklad na elektriku) alebo čistič bŕzd. Tieto pomôcky garáž-majstra majú väčšinou dlhý dátum spotreby a zatvorené by mali vydržať aj v mrazivých teplotách.