Sanitky, hasiči alebo policajti, odborne povedané vozidlá s právom prednostnej jazdy, dokážu nejednému slovenskému vodičovi poriadne zamotať hlavu. Nanešťastie mnohí reagujú na auto so sirénou priam panicky a zbytočne komplikujú jeho prejazd.

Na rozdiel od Rakúska či Nemecka slovenská legislatíva nijako nereguluje spôsob vyhýbania sa. Vodič iného vozidla je povinný vozidlu s právom prednostnej jazdy a vozidlu, ktoré sprevádza, umožniť bezpečný a plynulý prejazd, a ak je to potrebné, aj zastaviť vozidlo na takom mieste, aby im neprekážalo. Do skupiny vozidiel tvorenej vozidlami s právom prednostnej jazdy a vozidlami, ktoré sprevádzajú, sa vodič iného vozidla nesmie zaraďovať.

Jednotné pravidlá neexistujú pre bežných vodičov ani pre vozidlá s právom prednostnej jazdy. Každá situácia je svojím spôsobom jedinečná a autori zákona počítajú so zdravým rozumom všetkých zúčastnených. V zásade platí, že na viacprúdovej ceste v meste záchranári obyčajne jazdia v ľavom pruhu, ak to situácia dovoľuje, a v križovatke si zas vyberajú miesto prejazdu podľa toho, kde predpokladajú najmenej problémov, napríklad keď v danom pruhu stojí najmenej áut.

Pri uvoľňovaní cesty pre vozidlo s právom prednostnej jazdy sa za každých okolností vyhýbajte prehnaným reakciám. Žiadne skákanie na brzdu ani strhávanie volantu do strany. Uvedomte si, že najmä vodiči za vami musia sledovať nielen vaše vozidlo, ale aj záchranné vozidlo a pokiaľ prudko dupnete na brzdu, riskujete zbytočnú kolíziu. Vo väčšine prípadov stačí spomaliť a uhnúť k najbližšiemu okraju vozovky.

Na obojstrannej ceste sa zásadne tlačte na pravú stranu.
Zdroj: Archív

V niektorých prípadoch je nevyhnutné zastaviť, no aj pri tomto manévri rozmýšľajte a sledujte situáciu. Ak ste na dvojprúdovej protismernej ceste, snažte sa zastaviť tak, aby ste s protiidúcim vozidlom nevytvorili zátku. A niekedy musíte dokonca zrýchliť a ísť pred vozidlom s právom prednostnej jazdy až na miesto, kde môžete uhnúť. Nezabudnite zapnúť smerovku v smere, v ktorom sa vyhnete.