Trh so strešnými boxmi je obrovský a práve preto je pre mnohých neprehľadný. K dispozícii sú mnohé variácie - od malých, ľahkých a lacných modelov za pár desiatok eur až po obrovské verzie, ako napríklad Flensboxx, ktorý má dĺžku 2,80 metra, objem nákladu 1700 litrov a užitočné zaťaženie až 140 kíl, no stojí približne 1 500 eur.

Najbežnejšie sú ale modely „strednej triedy“, do ktorých sa zmestí približne 350 - 500 litrov batožiny . Kvalita má v zásade svoju cenu. Existujú ale modely za 200 eur, ktoré si v testoch ADAC-u a DEKRA počínali dobre. Kvalitnejšie, a teda drahšie výrobky, však majú tendenciu byť pevnejšie aj po častom používaní, sú stále odolné voči vode a zámok zostáva neporušený.

Faktory, ktoré zohrávajú pri výbere strešného boxu dôležitú úlohu:

● Veľkosť: Čím je strešný box väčší, tým viac naráža do vzduchu, zvyšuje spotrebu paliva, hluk vetra a môže mať negatívny vplyv na správanie vozidla, najmä pri brzdení a jazde v zákrutách. Musí byť teda čo najväčší, ale zároveň čo najmenší. Pokiaľ je to možné, nemal by vyčnievať za prednú alebo zadnú časť automobilu a nemal by blokovať kufrové dvere.

Ktorý strešný box je ideálny?
Zdroj: Auto Bild

● Zaťaženie strechy : Umožňuje vaše vozidlo streche toľko zaťaženia, keď bude box plne naložený? Tu je potrebné spočítať hmotnosť strešného nosiča, boxu a batožiny. Aby ste zistili maximálne povolené zaťaženie strechy, mali by ste sa oboznámiť s návodom na obsluhu vozidla, pretože nie všetky vozidlá môžu voziť všetky typy boxov.

● Strešné lyžiny : Nie všetky systémy strešných boxov môžu byť bezpečne pripevnené ku všetkým automobilom. Závisí to od toho, či má vaše vozidlo dažďový odvod, strešný nosič namontovaný z výroby alebo nemáte na streche nič. Takže by ste mali skontrolovať, či sa prispôsobia vášmu strešnému nosiču.

● Špeciálna schránka: Ak chcete pravidelne nosiť lyže, snowboard, surf alebo golfové vybavenie, mali by ste sa pozrieť na modely špeciálne navrhnuté pre tento účel. V ponuke sú napríklad obzvlášť dlhé lyžiarske truhly (s dĺžkou 2,30 metra) a vo vnútri majú špeciálne podpery pre dosky. 

Ktorý strešný box je ideálny?
Zdroj: Auto Bild

● Montáž : Vyzerá strešný box stabilne, všetky časti k sebe dobre zapadajú, nekýve sa? Uzatvára sa správne, je obsah chránený pred dažďom? Skontrolujte tiež, či má kontrolné štítky od akreditovaných spoločností, ako je TÜV, pretože to je ďalší znak záruky, kvality a spoľahlivosti.

Celkovo bolo testovaných desať výrobkov v kategóriách „konštrukcia“, „ovládateľnosť“, „jazdné vlastnosti“ a „bezpečnosť pri náraze“. O najvyššie priečky sa postarali modely s vyššou cenou, Thule Motion XT L dosiahol prvé miesto.

Strešné boxy testované ADAC-om
Zdroj: ADAC

Na druhom mieste pristál strešný box Kamei Oyster, ktorého cena sa pohybuje od 450 do 630 eur. Je to zároveň najbezpečnejší box s najlepším výsledkom v disciplíne bezpečnosti pri náraze. Najlacnejšia truhla v teste, G3 Reef 580 za cca 250 eur, nie je až taká spoľahlivá. Hlavnými dôvodmi zlého hodnotenia sú nedostatky v ovládateľnosti auta a bezpečnosti.