Najrozšírenejší spôsob cestovania k moru je buď hľadanie ubytovania vo vlastnej réžii a cesta vlastným autom, alebo organizovaný zájazd cestovnej kancelárie. Každý spôsob má svoje výhody a nevýhody. Existuje však aj tretia možnosť, keď sa dovolenkár dopraví na miesto lietadlom alebo vlakom a v cieľovej krajine si požičia auto.

Ilustračná snímka. Zdroj: Dreamstime
Zdroj: Dreamstime

Požičovne vozidiel sú v súčasnosti bežnou záležitosťou, s týmto spôsobom prepravy v dovolenkovej destinácii sa však spájajú určité riziká. Nemecké autokluby ADAC a Automobilclub von Deutschland (AvD) ponúkajú niekoľko tipov, ktoré vám pomôžu vyhnúť sa nepríjemným prekvapeniam.

1. Rezervácia vozidla

Nikdy sa nespoliehajte, že auto si požičiate priamo na mieste. V letnej sezóne sa môže poľahky stať, že žiadna požičovňa nebude mať k dispozícii voľné vozidlo. Preto si rezervuje v dostatočnom predstihu a v slovenskej pobočke renomovanej a overenej siete. Vždy si vopred overte služby, ktoré požičovňa poskytuje, napríklad, asistenčnú službu a podobne. Odporúčame skontrolovať aj recenzie a internetové fóra, prípadne požiadajte o radu niekoho, kto má s požičovňami skúsenosti.

2. Zmluva

Pri preštudovaní zmluvy dbajte na to, aby obsahovala všetky potrebné a hlavne správne údaje. Skontrolujte celkovú cenu, možnosti vrátenia vozidla a ďalšie dodatočné náklady, ktoré môžu zo zmluvy vyplývať, napríklad, pri omeškaní pri vrátení auta. Nespoliehajte sa na ústnu dohodu. Všetko, na čom ste sa s požičovňou dohodli, musí byť písomne zaznamenané v zmluve. V opačnom prípade ide o slovo proti slovu. Nájomná zmluva musí byť minimálne dvojjazyčná, okrem slovenčiny či jazyka cieľovej krajiny musí mať aj anglickú mutáciu.

Pred tým, ako podpíšete zmluvu o zapožičaní vozidla, poriadne si ju preštudujte. V dokumente musia byť uvedené všetky sadzby, poistenie a pochopiteľne aj body, za čo požičovňa nesie zodpovednosť a za čo nie. Mnohé slovenské požičovne zakazujú používanie ich vozidiel v niektorých krajinách, vrátane krajín bývalej Juhoslávie, okrem Chorvátska. Neponáhľajte sa.

2. Podpisovanie dokumentov

Ak si vopred rezervujete vozidlo v cieľovej krajine, v zásade by ste mali podpísať zmluvu len na Slovensku. Opýtajte sa požičovne, či tam budete musieť ešte niečo podpisovať a ak, áno, čo to je. Nie je na škodu overiť si, ako má dokument vyzerať a čo má obsahovať. V zahraničí nikdy nič nepodpisujte bez poriadneho preštudovania dokumentu. Ten musí byť minimálne dvojjazyčný, čiže v reči cieľovej krajiny a aspoň v angličtine. Ak sa vám budú snažiť nanútiť nejaký dokument, pozor, môže ísť o novú zmluvu s menej výhodnými podmienkami. Viac ako inokedy tu platí: dvakrát meraj, raz rež.

3. Poistenie

V cene vozidla musí byť povinné zmluvné poistenie, v cieľovej krajine však môže byť poistné krytie ako u nás. Poistné krytie by malo aj v zahraničí dosahovať minimálne jeden milión eur. ADAC a AvD odporúčajú preštudovať si podrobnosti poistnej zmluvy, nakoľko veľmi často nekryje stratu kľúčov, poškodenie pneumatík, čelného skla a podvozku, čo sa v krajinách s množstvom nespevnených ciest nemusí vyplatiť. Požičovne môžu ponúkať v cene aj havarijné poistenie, vrátane poistenia pre prípad krádeže alebo pokusu o krádež. Počítajte však so spoluúčasťou. Podrobnosti poistného krytia a možnosti pripoistenia si overte v slovenskej pobočke požičovne.

4. Počet kilometrov a druhý vodič

Väčšina požičovní poskytuje vozidlá s neobmedzeným počtom kilometrov. Pokiaľ však požičovňa obmedzuje vzdialenosť, mal by dovolenkár zvážiť, koľko kilometrov približne odjazdí. V opačnom prípade sa môže dovolenka výrazne predražiť. Obidva autokluby odporúčajú nešetriť a uviesť v zmluve aj druhého vodiča, za ktorého sa platí určitý poplatok.

5. Tankovanie

Väčšina požičovní pristaví vozidlo s plnou nádržou a požadujú jeho vrátenie opäť s plnou nádržou. Toto je najlepší spôsob, ako sa vyhnúť prehnaným poplatkom požičovne za dotankovanie vozidla. Sadzby totiž výrazne presahujú cenu paliva na čerpacej stanici, napríklad, za liter benzínu môžete doplatiť takmer dve eurá.

6. Vodičský preukaz

Pri uzatváraní zmluvy resp. preberaní vozidla sa musíte preukázať platným vodičským preukazom príslušnej skupiny. AvD upozorňuje, že v niektorých krajinám mimo EÚ je podmienkou pre požičanie vozidla medzinárodný vodičský preukaz. Táto informácia musí byť uvedená vo všeobecných obchodných podmienkach. Pred cestou si tento fakt overte, aby ste mali dosť času požiadať o vydanie medzinárodného preukazu.

7. Doplnkové vybavenie

Mnohé požičovne za poplatok ponúkajú doplnkové vybavenie, napríklad, detské sedačky, strešné nosiče alebo navigácie. Túto výbavu si musíte vopred objednať a zaplatíte obvykle až na mieste pri preberaní vozidla. Doplnková výbava by mala byť uvedená v zmluve, vrátane celkovej ceny.

8. Kontrola vozidla

Pred prevzatím vozidla si doprajte dostatok času na jeho kontrolu. Na to slúži spoločná obhliadka so zamestnancom požičovne a na záver sa spisuje preberací protokol. Trvajte na tom, aby v protokole figurovali všetky chyby. ADAC odporúča, aby ste si obhliadku filmovali na mobilný telefón. Rovnaký postup je vhodný aj pri odovzdaní vozidla, aby vám požičovňa dodatočne nezaúčtovala poškodenie, ktoré nevzniklo vašou vinou. Ak auto vykazuje výrazné bezpečnostné nedostatky, napríklad, opotrebované brzdy alebo pneumatiky, trvajte na pristavení iného vozidla v dobrom stave.

Zdroj: Soňa Zverková