Väčšina moderných vozidiel je navrhnutá tak, aby životnosť ich hlavných jednotiek – motora a prevodovky, bola minimálne taká dlhá, ako ich záruka. Vďaka počítačovému modelovaniu a moderným materiálom dokážu výrobcovia „naprogramovať“ životnosť základných systémov. A to znamená, že jedného dňa nastane nepríjemný moment, kedy vás problémy a náklady na opravy prinútia sa s autom rozlúčiť. Čo sa však stane, ak sa odchýlite od odporúčaní výrobcu a predĺžite životnosť svojho auta?

Výmena motorového oleja

Ako predĺžiť životnosť motora a prevodovky?
Zdroj: Auto Bild

Motorový olej znižuje trenie medzi pohyblivými časťami, ale odplavuje aj kovové piliny a zvyšky spaľovacieho procesu. Aditíva v oleji zabraňujú, aby sa zvyšky usadzovali na stenách. Po čase sa tak každý olej nasýti špinou. Je dobré vymieňať ho aspoň raz do roka, pritom samozrejme treba dodržiavať výrobcom predpísanú viskozitu. Takmer žiadny výrobca vám neodporúča meniť olej po takzvanom zábehu motora. Mnohí vodiči si tiež myslia, že ide o úplne vyhodené peniaze, no v skutočnosti to dáva svoj zmysel.

Prvý olej totiž absorboval všetky druhy mikročastíc a usadenín, ktoré sú zbytočné a škodlivé pre motor. Zábeh motora končí po cca 1500 kilometroch, takže práve vtedy je dobré vymeniť olej aj filter. Väčšina výrobcov zároveň odporúča prvú výmenu po cca 15 000 km, nezohľadňujú však skutočné podmienky, za ktorých bude vozidlo používané. Tento interval je prijateľný pre ľudí, ktorí jazdia mimo mesta a ich priemerná rýchlosť je cca 60 km/hod. Čo ak sa však auto používa iba v mestskej premávke, kde je priemerná rýchlosť 25-30 km/h? Logicky by to malo znamenať dvojnásobne častejšiu výmenu oleja, teda po cca 7500 km.