Manuálna prevodovka v podobe, v akej ju poznáme dnes, paradoxne svetlo sveta uzrela neskôr, než bežný automat. Znie to neuveriteľne, ale je to tak. Napriek tomu na Slovensku ešte stále dominujú manuálne radiace skrine. Sú síce menej pohodlné, druhou stranou mince je však ich finančná dostupnosť.

Manuál je u nás stále zastúpený viac, než samočinné prevodovky
Manuál je u nás stále zastúpený viac, než samočinné prevodovky
Zdroj: Filip Kadlečík

Aj koncepčne jednoduchší variant sa však vie poriadne predražiť. Nesprávne návyky môžu viesť k zbytočným servisným nákladom spojeným so spojkou, motorom, ale aj samotnou prevodovkou. Dá sa im však pomerne jednoducho vyhnúť. Stačí eliminovať zlozvyky, ktoré množstvo šoférov robí na dennej báze. Prinášame zoznam siedmich najčastejších, trpíte niektorým z nich aj vy?


Nenechávajte si ruku položenú na radiacej páke

Toto je jednoznačne zlozvyk číslo jeden. Ruka na radiacu páku manuálnej prevodovky nepatrí. Nie je to opierka, ale mechanická súčasť vozidla, ktorou vodič ovláda radiacu skriňu. Poškodenie v tomto prípade hrozí najmä z dlhodobého hľadiska.

Možno sa vám zdá, že ruka na páke je statická, no aj drobné nerovnosti na ceste či brzdenie ňou môžu pohnúť dopredu či dozadu. V takom prípade zbytočne často dochádza ku kontaktu radiacej vidlice a rotujúcej radiacej objímky. To sa môže negatívne prejaviť na povrchu vidlice, ktorá sa neprimeranou záťažou a častým trením zvykne zodrať.

Takto by radiaca vidlica vyzerať nemala
Takto by radiaca vidlica vyzerať nemala
Zdroj: Youtube

Okrem toho treba v tomto prípade myslieť aj na bezpečnosť. Dve ruky na volante znamenajú v každom prípade lepšiu šancu na zvládnutie problematického manévra. Okrem nákladov na výmenu komponentov prevodovky vám teda ruka na volante miesto radiacej páky môže v konečnom dôsledku ušetriť ešte väčší balík peňazí, v najhorších prípadoch dokonca aj život.


Neodkladajte si nohu na spojkový pedál

Hneď po ruke na radiacej páke je tento zlozvyk pravdepodobne najzávažnejším. Vodičovi sa síce môže zdať, že jeho ľavá noha na spojkový pedál prakticky nevyvíja žiadny tlak, no nie vždy to tak je. Problém nastáva najmä v nových autách, kde spojkový pedál zaberá aj vo vyšších polohách.

Manuálna prevodovka síce je lacnejšia, no nesprávnym používaním sa môže poriadne predražiť
Manuálna prevodovka síce je lacnejšia, no nesprávnym používaním sa môže poriadne predražiť
Zdroj: Filip Kadlečík

Akákoľvek nerovnosť, zmena jazdného smeru či zrýchľovanie a brzdenie totiž môžu mať na nohu šoféra vplyv. Stačí nepatrný tlak a na rad prichádza absolútne zbytočné opotrebovávanie spojkovej lamely. Mimochodom, spojka vyskladaná z kvalitných komponentov by mala vydržať prinajmenšom 100 000 kilometrov. Tento návyk však môže jej životnosť výrazne znížiť.


Nestojte na spojke so zaradenou rýchlosťou na semafore

Pokiaľ viete, že sa istý čas nebudete hýbať, radšej si rýchlosť na semafore vyraďte. Ak je to možné, pokojne tento postup využívajte aj pri pomalých dopravných zápchach. V prípade, že nezvyknete používať neutrál a radšej si nevyraďujete, zbytočne namáhate vypínacie ložisko spojky.

Ide o rotujúci komponent, ktorý má na starosti dočasné odpájanie motora od spojky. Zbytočnou záťažou sa tento element opotrebováva a časom môže začať vydávať nepríjmené zvuky. Naviac, cena tohto komponentu sa v závislosti od typu vozidla pohybuje aj v desiatkach eur a to bez započítania ceny práce automechanika.


Nestojte na spojke na kopci

Rozbiehanie na kopci je nočnou morou aj pre mnohých dlhoročných vodičov. Pri nesprávnom postupe je doslova fackou pre spojkovú lamelu. To, že ste sa rozbehli nešetrne, spoznáte podľa štipľavého zápachu v aute. Pôvod má práve v spomínanej lamele, ktorá sa pri veľkej záťaži zvykne prehriať.

V kopci si viete pomôcť aj v starších vozidlách - stačí použiť ručnú brzdu
V kopci si viete pomôcť aj v starších vozidlách - stačí použiť ručnú brzdu
Zdroj: Filip Kadlečík

Ako tomu predísť? Pravdepodobne najlepším pomocníkom je funkcia Hill Hold, ktorou disponujú mnohé moderné vozidlá. Na kopci vás auto samo podrží a brzdy uvoľní až keď sa začnete rozbiehať. Zúfať však nemusia ani majitelia starších vozidiel, funkciu moderného asistenta perfektne supluje ručná brzda. Keď pocítite, že auto sa jemne pohne dopredu, odbrzdite ju a rozbehnete sa bez zbytočnej extra záťaže pre spojku a prevodovku.


Nepoužívajte plný plyn pri nízkych otáčkach

Jazda na veľmi nízkych otáčkach síce na prvý pohľad vyzerá lákavo, no má množstvo negatívnych dopadov na pohonné ústrojenstvo. Výrazné sú najmä v kombinácii s manuálnou prevodovkou. Na samočinnej motor podtočíte ťažšie - v prípade potreby si skriňa podradí.

Manuál však prináša väčšie riziko. Vodiči majú tendenciu dať plyn na podlahu aj keď momentálne agregát beží na nízkych otáčkach. V každom prípade by ste si však najskôr mali podradiť. Ak motor takýmto spôsobom podtáčate často, trpí okrem iných komponentov najmä dvojhmotový zotrvačník. Jeho výmena je z finančného hľadiska mimoriadne náročná.


Uvoľňujte spojku rýchlo

V tomto prípade treba nájsť kompromis medzi jazdným komfortom a šetrným prístupom ku spojke. Samozrejme, netvrdíme, že treba preraďovať tak, aby vám auto doslova skákalo vpred - v tom prípade sa neznižuje len komfort, ale aj životnosť pohonného ústrojenstva. Spojku však netreba púšťať ani príliš pomaly.

Prítlačný kotúč (vľavo), lamela (vpravo),
Prítlačný kotúč (vľavo), lamela (vpravo),
Zdroj: Auto BILD

Ak tak robíte, predlžujete čas, kedy je prítlačný disk v nedokonalom kontakte so spojkovou lamelou. V praxi to znamená asi toľko, že lamelu deriete úplne zbytočne a tým aj skracujete životnosť spojke. Napadli vám aj ďalšie zlozvyky? Podeľte sa s nimi v diskusii.


K spracovaní tejto témy nás inšpriroval tím stojaci za videokanálom Engineering Explained. Pravidelne ho sleduje viac než milión odberateľov a nájsť sa na ňom dá množstvo ďalších zaujímavých odpovedí na problémy, reálne i hypotetické, ktoré vodičov každodenne trápia a zaujímajú. Jedinou nevýhodou je fakt, že rozumieť mu budú len anglicky hovoriaci čitatelia.

Zdroj: Filip Kadlečík