Dnešné vozidlá sú plné najmodernejších technológií a mnohých komponentov. S každou novou generáciou modelu sa zvyšujú nároky nielen na dizajn, ale aj palivovú úspornosť a výkon. Práve motory sú v tomto ohľade na čele zoznamu starostlivosti.

Aj keď sa jedná o detailne prepracovanú časť vozidla, je potrebné dbať na to, aby ste motor udržiavali v čo najlepšom stave. Aby ste sa mohli vyhnúť prípadnému zlyhaniu motora, zostavili sme pre vás zoznam najbežnejších faktorov, ktoré sú zodpovedné za poruchy motora.

Nekontrolujete hladinu motorového oleja

Výmena oleja
Zdroj: Auto Bild

Veľkej časti porúch s motorom by sa dalo vyhnúť jednoduchým otvorením kapoty. Aby prežil agregát čo najdlhší život, je potrebné pravidelne kontrolovať hladinu oleja a prípadne doliať chýbajúci objem. Ak sa stane, že motor nebude mať dostatok oleja, niektoré ložiská a vložky valcov nebudú dostatočne namazané.

Nadbytočným trením kovu o kov sa opotrebenie jednotlivých súčiastok prudko zvyšuje. Ak nebudete kontrolovať hladinu oleja až tak dlho, že tam žiadny nezostane, motor sa zadrie. Tu zvyčajne už pomôže iba jedna vec – výmena motora. Pravidelne klesajúca hladina oleja môže byť výsledkom rôznych problémov, ako napríklad chybné olejové čerpadlo.